Rozzuřený Prigožin sdílel fotografii s hromadou zabitých Wagnerovců

Přidat na Seznam.cz

Spory v nejvyšším ruském velení nabírají na intenzitě. Šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin obvinil ruské Ministerstvo obrany z vlastizrady, uvádí server Politico. Prý záměrně nedodávají munici ruským bojovníkům na Ukrajině.

Ruská invaze umožnila, aby krvelační váleční štváči a vojevůdci, jako jsou šéf Wagnerovců Prigožin a lídr Čečenců Ramzan Kadyrov, získali politickou i vojenskou moc. V ruském vojenském velení to kvůli tomu nyní vře a to může představovat hrozbu pro Kreml. Vysoký počet znesvářených frakcí totiž ohrožuje jednotu ruských ozbrojených sil, které mezi sebou navzájem soupeří, i když jsou zrovna ve válce proti obráncům Ukrajiny.

Za smrt Wagnerovců může ruské velení, které sabotuje Prigožina

Wagnerova skupina už několik měsíců neúnavně útočí na město Bachmut, kde si její jednotky získaly neblahou slávu sebevražednými útoky, při kterých vlny rekrutovaných vězňů i žoldáků umírají jako na běžícím páse. Podle Ukrajinců šíleně bezohledná taktika masových vln vede k obrovským ruským ztrátám.

„Kdo může za jejich smrt? Ti, kteří měli vyřešit otázku zásobování dostatečným množstvím munice,“ uvedl Prigožin ve středu na Telegramu, informuje server The Daily Beast. V sedmiminutové nahrávce, kterou Prigožin v pondělí zveřejnil na Telegramu, se pustil do ruského vojenského velení a uvedl, že se musel omluvit, aby zajistil, že jeho muži dostanou munici. „Navzdory všem svým konexím a kontaktům nejsem schopen tento problém vyřešit,“ rozohnil se válečný štváč. Z nedostatku munice obvinil lidi, kteří „snídají, obědvají a večeří ze zlatých talířů.“

Podle Prigožina dochází k přímé obstrukci, k pokusu sabotovat postup ruských ozbrojených sil. „Dá se to přirovnat k velezradě,“ dodal Prigožin. Podle něj jsou těmito zrádci hlavně ruský ministr obrany Sergej Šojgu a šéf ruského Generálního štábu a velitel ruských jednotek na Ukrajině Valerij Gerasimov. Šéf Wagnerovců ve snaze obměkčit své politicko-vojenské soky nechal svou tiskovou agenturu Concord Group, aby zveřejnila fotografii mrtvých Wagnerovců, za jejichž smrt obviňuje ruské vojenské velení.

Zdroje: Politico, The Daily Beast, Concord Group, redakce