Rozhodnutí nevyvíjet tlak na Rusko po anexi Krymu bylo chybné, uvedla Markéta Pekarová Adamová pro ukrajinská média

Přidat na Seznam.cz

Rozhodnutí mezinárodního společenství nevyvíjet tlak na Rusko po anexi Krymu v roce 2014 bylo velmi chybné. V rozhovoru pro Svobodné rádio to uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová.

Zdůraznila také, že v roce 2014 bylo jasné, že Rusko se nezastaví před anexí Krymu, píše agentura Unian.

„Náš předchozí ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, myslím, že v roce 2014, tedy krátce po anexi a obsazení Krymu, řekl, že Krym byl pro Rusko jen začátek a budou pokračovat na Ukrajině. My musíme udělat vše pro to, abychom je zastavili. Ale to byl jeden z hlasů a většina hlasů byla jenom pro určité sankce, ale to nestačilo. A pro Rusko to samozřejmě vypadalo jako slabost, a proto se rozhodli udělat to, co udělali, co dělají dodnes,“ poznamenala předsedkyně parlamentu.

„Musím říci, že nyní se domnívám, že jsme rozhodně udělali chybné rozhodnutí nevyvíjet tlak na Rusko, protože naše reakce byla nedostatečná. A jsem si téměř jistá, že nyní si nejen já, ale i ostatní představitelé dobře uvědomují, že to byla chyba,“ uvedla předsedkyně parlamentu.

Český postoj k anexi Krymu

V roce 2008 česká vláda prohlásila, že Česko by nepřekvapilo, kdyby ruská vojska vtrhla na Krym.

V říjnu 2019 český prezident uznal Krym za součást Ruska. Miloš Zeman pozval na recepci na Pražském hradě zástupce malé krymskotatarské organizace loajální Kremlu a oznámil uznání Krymu jako součásti Ruska.

V roce 2019 Česká republika prohlásila, že militarizace Krymu představuje hrozbu pro evropskou bezpečnost.

České Nejvyšší státní zastupitelství obžalovalo Rusa Alexandra Franchettiho, který je podezřelý z napomáhání ruské anexi Krymu.

Zdroj: Svobodné rádio, Unian