Rozbouřená voda brala vše, co jí stálo v cestě. Bouře v Dominikánské republice si vyžádala životy 21 osob, včetně tří dětí

Přidat na Seznam.cz

Dominikánská republika – Takové deště nepamatují. Po víkendové velmi silné bouři zemřelo nejméně 21 lidí, 13 tisíc lidí muselo být evakuováno ze svých domovů, uvádí deník France24.

Během přívalových dešťů za posledních 48 hodin došlo k záplavám, které poškodily infrastrukturu a strhly domy. Divoká voda si brala doslova vše, co jí stálo v cestě.

K jednomu z největších incidentů došlo k neděli. Na několik vozidel jedoucích po hlavní třídě v hlavním městě Santo Domingu se zřítila zeď, ta zabila 9 lidí. Podle ministerstva veřejných prací voda pronikla do nasyceného podloží a v důsledku toho povolily základy betonových zdí. Celý incident se ještě bude vyšetřovat.

Téhož dne bylo v Santo Domingu zabito dalších devět lidí, další lidé zemřeli poté, co je smetla povodňová vlna. Doposud je hlášeno 21 obětí přívalových dešťů, včetně tří dětí. Většina z 32 provincií země je ve stavu pohotovosti, v některých oblastech došlo také k výpadkům elektřiny a pitné vody. Ve školách bylo přerušena výuka až do středy 22. listopadu, aby se mohly vyhodnotit možné škody a kvůli zaručení bezpečnosti žáků a studentů.

Deník Dominican Today varoval už v pátek, že dojde k velké tropické bouři na karibských ostrovech a bouře udeří o víkendu. V důsledku toho se očekávaly vydatné srážky.

Prezident Luis Abinader bouři označil za největší srážkovou události za celou historii země. Podle něj je výsledkem klimatických změn. Navíc v dalších 24 hodinách má tropická bouře pokračovat a tak informace o škodách ještě nejsou konečné.

Zdroj: France24, Dominican Today