Roste napětí na Balkáně. Srbsko žádá NATO o rozmístění vojáků

Přidat na Seznam.cz

Na hranicích s Kosovem opět narůstá napětí. Srbsko již dříve avizovalo, že bude bojkotovat nadcházející volby. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová-Sadriuová z tohoto důvodu přesunula volby na duben příštího roku, informují Eurozprávy.

Srbsko chce požádat Severoatlantickou alianci o možnost rozmístění srbských vojáků a policistů na severu Kosova. Srbský prezident i přes rostoucí napětí neočekává schválení takové žádosti. Jedná se o první žádost takového typu přímo z Bělehradu.

Srbské bezpečnostní síly nejsou v Kosovu přítomny od roku 1999, kdy Srbsko ztratilo kontrolu nad kosovskou oblastí v důsledku náletů jednotek NATO. To se nyní může změnit. Bělehrad chce v oblasti rozmístit minimálně tisíc vojáků. Ti by měli bránit hlavně oblasti se srbskou většinou a hraniční přechody.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. To ovšem tento fakt neuznalo a oblast Kosova považuje stále za své území, píše se v deníku ABCnews. Stejně se k situaci staví asi 50 tisíc Srbů žijících na severu Kosova. Válka mezi srbskou armádou a povstalci si tehdy vyžádali asi 10 tisíc obětí.

Jednotky KFOR působí v oblasti od roku 1999 a mají za úkol zajistit v oblasti mír a stabilitu.

Zdroj: Eurozprávy, ABCNews