Riziko sopečné aktivity kolem Neapole se zvyšuje. Seismická aktivita se stupňuje již několik měsíců. Úřady plánují hromadnou evakuaci

Přidat na Seznam.cz

Itálie – Hustě osídlenou sopečnou oblastí západně od italské Neapole otřásly v posledních týdnech stovky drobných otřesů, které přiměly vládu urychleně přepracovat plány hromadné evakuace, přestože odborníci nepovažují riziko erupce za bezprostřední.

Posledním z dlouhé řady otřesů bylo pondělní zemětřesení o síle 4,0 stupně Richterovy škály, které zasáhlo oblast Campi Flegrei (Flegrejská pole). V oblasti se nachází kaldera, kotlovitá prohlubeň, kterou po sobě zanechal výbuch velmi velké sopky. Ta v Campi Flegri je největší v Evropě a naposledy vybuchla v roce 1538. Nový výbuch by ohrozil půl milionu obyvatel, uvádí deník ABC News.

Pondělní otřesy následovaly po zemětřesení o síle 4,2 stupně, které bylo zaznamenáno minulý týden a které bylo podle Národního institutu geofyziky a vulkanologie (INGV) nejsilnější v této oblasti za posledních 40 let.

Odborníci varovali úřady a obyvatele, že otřesy mohou v blízké budoucnosti zesílit, protože seismická aktivita pokračuje. Upřesnili však, že intenzita otřesů neznamená zvýšené nebo bezprostřední riziko nové erupce.

Seismická aktivita se stupňuje již několik měsíců. Od začátku roku 2023 zaznamenali odborníci více než 3 000 otřesů.

Oblast Campi Flegrei se rozkládá na západ od předměstí Neapole až k Tyrhénskému moři. Přibližně třetina je částečně zatopena pod Pozzuolským zálivem, zatímco na zbývajících dvou třetinách žije asi 400 000 lidí. Město Neapol je z obou stran obklopeno sopkami: Campi Flegrei na západě a Vesuv na východě. Vesuv je po celém světě známý tím, že při své erupci v roce 79 n. l. zničil starověká města Pompeje a Herkulaneum, uvádí deník Star Advertiser.

Nedávná série otřesů nezpůsobila žádné škody ani zranění, ale vyvolala nové obavy z dopadů nouzové evakuace tisíců lidí, což vyvolalo tlak na místní úřady a krajně pravicovou vládu v čele s premiérkou Giorgií Meloniovou. Odborníci doporučili neapolské radnici, aby provedla bezpečnostní kontroly nemocnic, škol a veřejných budov.

Podle připravovaných evakuačních plánů mají být po dosažení stupně ohrožení statisíce lidí žijících v nejnebezpečnějších oblastech přemístěny do jiných italských regionů.

zdroj: ABC News, Star Advertiser