Řím bude mít téměř milion nově vysazených stromů: “Tímto způsobem budeme bojovat se spalujícím žárem“

Přidat na Seznam.cz

„Epochální změna pro Řím“. Tak ji definuje radní pro životní prostředí hlavního města Itálie Sabrina Alfonsi, když hovoří o projektu zalesňování města, který především díky prostředkům PNRR (Národní plán obnovy a odolnosti) a ministerským prostředkům klimatického dekretu povede k výsadbě téměř milionu stromů na území italské metropole, uvádí deník RomaToday.

Zmírnění teplot způsobem, který zároveň řeší dopady změny klimatu. To je důvodem projektu realizovaného římskou radnicí:

„Hodně se mluví o infrastruktuře města, ale zásadní je také zelená infrastruktura,“ vysvětlil starosta Říma Roberto Gualtieri „protože stromy jsou důležité, ale ještě důležitější je znát jejich potřeby a umět o ně pečovat. Na jedné straně je tu městské zalesňování, skutečné lesy, a na druhé straně je tu výsadba stromů v parcích, ulicích a vytváření využitelných zelených ploch, které zpříjemňují život ve městě.“

Vysazeno bylo již asi 8 000 stromů ve čtvrtích s největším znečištěním a tepelnými mosty. Vysazeny byly mimo jiné jasany, duby, habry, topoly, javory a habry.


Plán, který koordinuje přímo metropole, počítá s financováním ve výši přibližně 35 milionů eur (873 milionů korun) rozdělených do tří let: „Do konce roku 2024, hlavně během podzimní sezóny, budeme vysazovat stromy za první rok z prostředků, které poskytl Národní plán obnovy a odolnosti,“ zdůrazňuje radní Alfonsi. „Celkem vysadíme 880 tisíc stromů na celém území metropolitního města.“


Zdroj: RomaToday, ComureRoma