Řecko zavádí opatření v boji proti „kozímu moru“.

Přidat na Seznam.cz

Kvůli riziku šíření vysoce nakažlivé infekce platí zákaz přepravy ovcí a koz po celé zemi. Virus, známý také jako Peste des Petits Ruminants (PPR) na člověka žádný vliv nemá, může ale usmrtit 80 až 100 % nakažených zvířat.

„Přesun ovcí a koz za účelem chovu, výkrmu a porážky je zakázán na celém území Řecka,“ uvedlo ministerstvo zemědělství. Dále uvedlo, že nové případy nákazy byly zjištěny v centrální oblasti Larissa a v Korintu na jihu země. Informuje zpravodajství BBC.

Ministerstvo řeší celou situaci. Podezřelý je i dovoz ze zahraničí.

V pondělním prohlášení řecké ministerstvo zemědělství uvedlo, že zákaz byl zaveden „s cílem omezit šíření a eradikaci této choroby“.
Uvedlo, že chovatelé hospodářských zvířat, výrobci sýrů, majitelé jatek a dodavatelé krmiv byli o nových omezeních informováni.
O víkendu se také uskutečnila naléhavá jednání úředníků ministerstva s místními úřady v regionech, kde byly zjištěny nové případy PPR.
Ministerstvo uvedlo, že probíhá vyšetřování s cílem zjistit zdroj nákazy, přičemž nevyloučilo „podezřelý dovoz“ ze zahraničí.


Řecko rovněž spolupracuje s EU a veterinárními službami členských států bloku.
Předpisy EU stanoví, že po potvrzení případu PPR musí být celé stádo utraceno a postižená farma musí být následně dezinfikována.
Od 11. července, kdy se nemoc v Řecku poprvé objevila, již bylo utraceno nejméně 7 000 zvířat.
Řecko má nejvyšší počet koz v Evropě. Z kozího a ovčího mléka se vyrábí sýr feta – obchodní značka Řecka.
PPR byla poprvé zaznamenána v roce 1942 na Pobřeží slonoviny a od té doby se rozšířila po celém světě.

Původcem je virus RNA, nakažená zvířata děsně trpí.

Státní veterinární správa uvádí, že se jedná o nebezpečnou nákazu virového původu, která postihuje především ovce a kozy, ale také třeba i velbloudy. Projevuje se horečkou, anorexií, zánětlivě nekrotickými ložisky v dutině ústní, průjmy, záněty plic a úhyny postižených zvířat. Původcem moru malých přežvýkavců je RNA virus z čeledi Paramyxoviridae, rodu Morbillivirus. Je antigenně blízký viru moru skotu, spalniček a psinky. K přenosu infekce dochází především inhalační cestou, přímým kontaktem zdravých a nemocných zvířat. Podobně jako u moru skotu, zdrojem viru jsou všechny sekrety a exkrety infikovaných zvířat. Inkubační doba je cca 5 dnů.

Zůstává jen otázka: „Opravdu se musí vybít celý chov?“

Protože na internetu se objevují fotky, že vakcína PPR existuje.

Zdroj: BBC, web statní veterinární správy