Řecko, Turecko a Bulharsko zasáhly bleskové povodně, zemřelo nejméně 11 lidí. Auta byla vyplavena do moře

Přidat na Seznam.cz

V Řecku, Turecku a Bulharsku zemřelo nejméně 11 lidí v důsledku přívalových dešťů, které způsobily vážné škody na budovách, silnicích a mostech. Přívalové deště rozvodnily řeky i potoky, smetly mosty, zaplavily ulice, domy a veřejné budovy, píše deník The Guardian.

„Jedná se o nejextrémnější jev, pokud jde o maximální množství srážek za 24 hodin od doby, kdy se v zemi vedou záznamy.“ uvedl řecký ministr pro klimatickou krizi a civilní ochranu Vassilis Kikilias po mimořádném zasedání vlády. Meteorologové uvedli, že množství vody, které spadlo za 24 hodin je stejné, jako obvyklé srážky za celý podzim.

„Nikdy jsem nic takového neviděl. Ve Volosu byly zaplaveny tisíce obchodů a budov, nikdo nám nepomohl,“ řekl 58letý místní obyvatel. Potůčky se vylily z břehů a odnášely auta do moře, sesuvy kamení zablokovaly silnice, byl zničen most a v mnoha oblastech došlo k výpadku elektřiny. Nemocnice a domov seniorů ve Volosu byly zaplaveny a musely být evakuovány. Vesnice utrpěly obrovské škody. Jeden muž zemřel, když se na něj zřítila zeď a v nedaleké oblasti bylo objeveno tělo 87leté ženy. Další čtyři lidé jsou pohřešováni.

Policie zakázala cestovat do Volosu, některých dalších obcí a na nedaleký ostrov Skiathos, kde letadla kvůli záplavám nemohou přistávat na letišti.

Turecko

V Turecku u hranic s Bulharskem se přívalový proud prohnal kempem a odnesl šest rekreantů. V Istanbulu zahynuli dva lidé, 32letý guinejský občan, který uvízl v přízemním bytě a 57letou ženu smetla voda. Několik stanic metra bylo uzavřeno a asi desítka lidí byla zachráněna poté, co uvízla v zaplavené městské knihovně. Na jiném místě města vylezli hosté v restauraci na střechu, aby unikli stoupající vodě. Podle úřadu guvernéra zasáhla přívalová voda ve městě více než 1750 domů.

Bulharsko

V Bulharsku způsobila bouře záplavy na jižním pobřeží Černého moře. Z moře bylo vyloveno tělo pohřešovaného turisty, čímž se celkový počet obětí zvýšil na tři. Plavidla pohraniční policie a drony pomáhaly při pátrání po dalších dvou osobách, které jsou stále vedeny jako pohřešované, píše NBCnews.

Televizní záběry ukázaly, jak jsou v jižním letovisku Carevo, kde úřady vyhlásily výjimečný stav, do moře vyplaveny automobily a obytné vozy. Většina řek v regionu se vylila z břehů a bylo zničeno několik mostů, což způsobilo vážné dopravní problémy.

Ministryně cestovního ruchu Zaritsa Dinkova uvedla, že v celém jižním úseku bulharského černomořského pobřeží bylo katastrofou postiženo asi 4 000 lidí. Dodala, že je problém s dopravou turistů, protože po silnicích postižených povodněmi je nebezpečné jezdit autobusem.

Zdroj: The Guardian, NBCnews, YouTube