Razie v moskevských gay barech poté, co Nejvyšší soud označil hnutí LGBTQ+ za extremistickou organizaci

Přidat na Seznam.cz

Ruské bezpečnostní složky provedly v pátek večer razie v gay klubech a barech po celé Moskvě. Stalo se tak necelých 48 hodin poté, co Nejvyšší soud v zemi zakázal „globální hnutí LGBTQ+“ jako extremistickou organizaci, píše deník NBC News.

Ruské bezpečnostní složky provedly razie v gay klubech a barech po celé Moskvě krátce po rozhodnutí nejvyššího soudu v zemi, který označil hnutí LGBTQ za „extremistické“, potvrzuje zprávu deník Aljazeera.

Podle místních médií policisté v pátek pozdě večer pod záminkou protidrogové razie prohledávali podniky po celém ruském hlavním městě, včetně nočního klubu, mužské sauny a baru, kde se konaly LGBTQ večírky. Svědci novinářům řekli, že bezpečnostní složky kontrolovaly a fotografovaly doklady návštěvníků klubů.

Zátahy přišly necelých 48 hodin poté, co ruský Nejvyšší soud rozhodl, že „mezinárodní veřejné hnutí LGBT a jeho odnože“ jsou nyní považovány za extremistické. Aktivisté uvedli, že široká a vágní definice nejvyššího soudu znamená, že úřady mohou potenciálně zasáhnout proti všem jednotlivcům nebo skupinám, které budou považovány za součást hnutí.

Dlouhodobé potlačování práv LGBTQ

Ruský prezident Vladimir Putin během desetiletého potlačování práv LGBTQ za své vlády opakovaně zdůrazňoval „tradiční rodinné hodnoty“.

V souvislosti s rétorikou Kremlu, že se postaví „ponižujícímu“ vlivu Západu, politici v červnu zakázali lékařské zákroky a administrativní postupy při změně pohlaví a postavili tuto praxi mimo zákon, stejně jako změnu pohlaví v úředních dokumentech a veřejných záznamech.

V listopadu loňského roku poslanci schválili zákon zakazující všechny formy „propagandy“ LGBTQ, který má mimo jiné dalekosáhlé důsledky pro vydávání knih a distribuci filmů.

Zdroj: NBC News, Aljazeera