Rasistický útok v americkém městě Jacksonville. Střelec zabil tři černochy, pak se sám zastřelil

Přidat na Seznam.cz

USA Při rasově motivovaném útoku na Floridě došlo ke střelbě, při které byli zabiti tři civilisté černé pleti, střelec následně spáchal sebevraždu, informuje BBC. Incident se odehrál v obchodě Dollar General, kde běloch ve věku okolo 20 let začal střílet. To následně vyvolalo konfrontaci s policií. Šerif T. K. Waters uvedl, že střelec, který měl na sobě neprůstřelnou vestu, zabil dva muže a jednu ženu. Starostka města Donna Deeganová označila tuto střelbu za zločin plný nenávisti a rasismu.

Střelec, jehož jméno zatím nebylo oficiálně zveřejněno, měl u sebe lehkou poloautomatickou pušku a pistoli. Před útokem zanechal několik vzkazů, včetně manifestů, které naznačovaly jeho averzi vůči rasové problematice. FBI zahájila vyšetřování a střelbu označila jako zločin z nenávisti. Incident se odehrál nedaleko černošské univerzity Edwards Waters.

Floridský guvernér Ron DeSantis střelce odsoudil a nazval ho „šmejdem“. O střelbě byl informován i současný americký prezident Joe Biden. Společnost Dollar General taktéž vyjádřilo zděšení nad násilným činem, který se stal v jednom z jejich obchodů. Společnost slíbila podporu zaměstnancům a rodinám, kterých se tato tragédie dotkla, píše deník ABCnews.

Střelecký útok se odehrál v den, kdy se připomíná 60. výročí slavného projevu Martina Luthera Kinga mladšího „Mám sen“. Tato tragédie zdůrazňuje nutnost nadále pracovat na odstranění rasové nenávisti v USA, kde se jedná o vzrůstající problém.

Zdroj: BBC, ABCnews