Rada bezpečnosti OSN přijala návrh rezoluce USA podporující dohodu o příměří v Gaze

Přidat na Seznam.cz

Valné shromáždění OSN v pondělí odpoledne schválilo návrh rezoluce předložený Spojenými státy, která naléhavě vyzývá militantní skupinu Hamás k přijetí nejnovější dohody o příměří a propuštění rukojmích.

Většina 14 členů Rady bezpečnosti hlasovala pro toto opatření, s výjimkou Ruska, které se zdrželo hlasování. Rusko je jednou z pěti stálých členských zemí Rady s právem veta, píše deník ABC News.

Mluvčí americké mise při OSN Nate Evans před hlasováním uvedl, že dohoda mimo jiné umožní ukončení bojů, osvobození několika rukojmích a okamžité navýšení humanitární pomoci. Vyzval Hamás, aby dohodu přijal stejně jako Izrael. Americká velvyslankyně Linda Thomas-Greenfield zdůraznila nutnost ukončit utrpení civilistů v Gaze i rukojmích, informuje CNN.

Po hlasování Hamás vydal prohlášení, ve kterém uvítal body dohody týkající se trvalého příměří v Gaze. Prezident Biden již dříve dohodu podpořil s tím, že Izrael oslabil kapacity Hamásu a je čas válku ukončit. Nastínil třífázový plán – příměří, propuštění rukojmích, rekonstrukce Gazy a navrácení ostatků rodinám.

Ministerstvo zahraničních věcí konzultovalo návrh rezoluce s Izraelem, i když ten není členem Rady bezpečnosti. Hlasování přichází v době, kdy ministr zahraničí Blinken vyjednává na Blízkém východě o příměří a dohodě o rukojmích, což označil za kritický okamžik. Vyzval k tlaku na Hamás, aby dohodu přijal.

Zdroj: ABC News, CNN