Putinův projev: Varuje NATO, doporučuje Západu vzpomenout si na Adolfa Hitlera a Napoleona, kteří se neúspěšně pokusili napadnout Rusko 

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin dnes přednesl svůj projev na Federálním shromáždění o stavu národa, necelé tři týdny před prezidentskými volbami, uvádí deník Deutsche Welle.

Putin zahájil svůj projev řadou odkazů na ruskou invazi na Ukrajinu nebo její „zvláštní vojenskou operaci“, jak ji sám nazývá. Řekl, že Rusko prokázalo svou odolnost vůči „agresi mezinárodního terorismu.“

Putin uvedl, že ruské jednotky postupují v řadě oblastí, přičemž asi nejpozoruhodnějším příkladem z poslední doby je stažení Ukrajiny z města Avdijivka. Tvrdil, že ruská armáda také získala značné bojové zkušenosti ve válce, která nyní vstupuje do svého třetího roku. Poznamenal, že hlavní továrny, například ty, které vyrábějí munici, přešly na válečnou úroveň a fungovaly 24 hodin denně na tři směny, a poděkoval firmám za jejich úsilí. 

Po nedávném prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ruský prezident Vladimir Putin pohrozil NATO „tragickými důsledky“, pokud členské státy pošlou vlastní síly do bojů na Ukrajinu. „Musí pochopit, že máme také zbraně k zasahování cílů na jejich území. Každá taktika, kterou západ vymyslí a použije k vyděšení světa, vyvolává skutečnou hrozbu konfliktu s jadernými zbraněmi, který by znamenal zničení civilizace,“ zaznamenal jeho slova deník Ukrainska Pravda.

„Rusko je připraveno na dialog se Spojenými státy americkými o otázkách strategické stability,“ řekl s odkazem na rozhovory o jaderných zbraních, jako je například proces New START, který Rusko loni v únoru pozastavilo.

Navrhl také západním politikům vzpomenout si na osud historických vůdců, jako byl Adolf Hitler z nacistického Německa a francouzský Napoleon Bonaparte, kteří se neúspěšně pokusili napadnout Rusko. 

Zdroj: Deutsche Welle, Ukrainska Pravda