Putinův kuchař vyhrožuje Varšavě. Po dobytí Bachmutu chce mířit do Polska. Nejspíš ale jen v rétorické rovině

Přidat na Seznam.cz

Jevgenij Prigožin, ruský oligarcha, šéf Wagnerovy ozbrojené skupiny, přezdívaný „Putinův kuchař“, vyhrožuje Varšavě. Jeho žoldnéři se už několik měsíců snaží dobýt ukrajinský Bachmut a Prigožin nyní oznámil, co se stane, až se jim to podaří. Již dříve také varoval, že jeho „vojáci“ již nebudou brát žádné zajatce. „Všechny je prostě zabijeme,“ řekl, jak psal deník Pravda.

Jevgenij Prigožin má přezdívku „Putinův kuchař“, protože mimo jiné vlastní cateringovou společnost, která zásobuje ruské jednotky a akce Kremlu jídlem. Ve válce na Ukrajině hraje od samého počátku velmi důležitou roli. Ozbrojená žoldácká skupina Wagnerovců, kterou vede, se účastní bojů na straně Ruska a již několik měsíců útočí na ukrajinské město Bachmut, které se nachází v Doněcké oblasti. Prigožin chce údajně zaujmout Putinovo místo – od začátku války se objevuje jako vůdce, což několikrát vedlo k obrovským třenicím mezi ním a ruským ministerstvem obrany. Šéf Wagnerovy skupiny však ví, že je pro Putina nenahraditelný, a proto si dovolí téměř vše.

Prigožin: „Cesta do Varšavy je otevřená„.
Nedávno mimo jiné prohlásil, že už není čas brát zajatce, a proto budou jeho lidé na Ukrajině „zabíjet všechny“. Nyní z jeho úst zazněla další znepokojivá slova, tentokrát mířená na Polsko. Rozhodl se promluvit o tom, co se stane, až se Wagnerovcům konečně podaří zajmout Bachmut. „Skupiny ukrajinských vojsk, na které útočíme a které jsou nyní v Bachmutu, pokrývají oblast o rozloze jeden krát dva kilometry. Proto v žádném případě nikomu v okolí nepřekážejí a operační prostor až k Varšavě je již zcela otevřený, pokud předpokládáme, že se tak stane po dobytí Bachmutu,“ prohlásil Prigožin, jehož citoval Belsat. Vzhledem ale, že pokroky Wagnerovců na Ukrajině jsou velmi skromné, lajcky řečeno, nejspíš tam Prigožin zamíří pouze v rétorické rovině.

Zároveň se obul do Putina a připustil, že jakmile jeho skupina zajme Bachmut, Ukrajina okamžitě odpoví, protože prezident Volodymyr Zelenskyj „ať je kritizován jakkoli, zasahuje přesně a velmi profesionálně, a my si děláme soutěž na délku pindíků, otálíme a bavíme se,“ uvedl Prigožin.

Zdroj: Pravda, Belsat