Putinův člověk měl spáchat sebevraždu. Lovil lidi, kteří kritizovali kremelský režim. Před měsícem přišel o místo

Přidat na Seznam.cz

Vladimir Makarov byl zástupcem vedoucího hlavního protiextremistického ředitelství ruského Ministerstva vnitra. Byl nalezen mrtvý ve vesnici Golikovo nedaleko Moskvy, informovaly agentury TASS a deník Moskovskij komsomolec.

Makarov se aktivně podílel na represích proti opozičním aktivistům, kteří kritizovali diktátora Putina. Tedy aspoň do doby, než byl ze svého úřadu vyhozen, uvádí nezávislý informační deník Meduza.

Makarovovo tělo bylo objeveno 13. února ráno v jeho domě na venkově. Podle předběžných zpráv spáchal sebevraždu. Deník Moskovskij komsomolec uvádí, že v domě byly drženy střelné zbraně.

Stalo se tak nedlouho poté, co byl v lednu 2023 odvolán z funkce v protiextremistickém ředitelství Ministerstva vnitra. Centrum E bylo zřízeno v rámci ruského Ministerstva vnitra v roce 2008. Jedná se o regresivní orgán, jehož příslušníci stíhají protestující a zejména monitorují příspěvky na sociálních sítích, které kritizují ruský režim.

Opravdu to byla sebevražda?

Z funkce ho v lednu uvolnil prezidentský dekret. O incidentu informoval také poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko. „Vladimir Makarov, bývalý zástupce vedoucího Hlavního ředitelství ruského Ministerstva vnitra, byl nalezen mrtvý. Podle policie šlo o sebevraždu,“ napsal Geraščenko na Twitteru.

„Není prvním vysoce postaveným úředníkem Ruska, který v poslední dobře zemřel,“ pokračoval a odkázal na svůj příspěvek z konce minulého roku, kdy okomentoval podezřelé úmrtí nejbohatšího člena ruské Státní dumy.

„V Rusku hromadně umírají Rusové, kteří věděli příliš mnoho o kremelských financích a vojenských tajemstvích z Putinova okolí,“ komentoval tehdy Geraščenko podezřelou smrt Pavla Antonovova, který vypadl z okna a zemřel. Tím, že jeho smrt nyní připomněl naznačil, že možná je něco víc i na sebevraždě bývalého lovce kritiků Putinova režimu.

Zdroje: TASS, Moskovskij komsomolec, Meduza, Anton Geraščenko