Putinovy plány selhaly: Rusko prohrálo válku, prohlásil americký generál. Věří, že obránci Ukrajiny vydrží a zvítězí

Přidat na Seznam.cz

Americký generál Mark Milley hovořil o válce na Ukrajině na brífinku po zasedání Kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (Rammstein-9) v Bruselu. Popsal katastrofální situaci, ve které se ocitla Ruská federace a zhodnotil, zda Rusové dokáží prolomit ukrajinskou obranu v Donbasu a u Bachmutu, uvádí ukrajinská agentura Unian. Mark Milley je přesvědčen, že Ukrajinci se v tvrdé bitvě o Bachmut nezlomí a že vytrvají.

„Putin si myslel, že může rychle porazit Ukrajinu, rozbít alianci NATO a jednat beztrestně. Mýlil se. Ukrajina zůstává svobodná. Zůstává nezávislá. NATO a tato koalice nikdy nebyly silnější. A Rusko je nyní globálním vyvrhelem. A svět se nadále inspiruje ukrajinskou statečností a odolností. Rusko zkrátka prohrálo. Prohrálo strategicky, operačně i takticky. A platí za to obrovskou cenu na bojišti,“ řekl americký generál Mark Milley naznačil tak, že všechny Putinovy plány selhaly. Generálův projev byl zaznamenán v transkriptu amerického Ministerstva obrany.

Boje o Donbas

Kromě toho hovořil také o situaci na ukrajinských bojištích, konkrétně o Donbasu. Odpovídal na otázku, zda má Rusko dostatek zbraní k prolomení ukrajinské obrany.

„Rusové právě teď útočí na Donbas. Jejich postup je pomalý. Je to opotřebovávací válka, která vede k velkému počtu obětí. Jejich vedení a morálka nejsou v dobrém stavu. Potýkají se s vážnými problémy,“ zhodnotil Milley situaci.

Americký generál zároveň upozornil, že ruský prezident Vladimir Putin mobilizoval několik set tisíc lidí pro válku na Ukrajině. „Zda Rusové v bitvě uspějí se teprve uvidí. Boj však pokračuje. Jedná se o pomalou, táhlou opotřebovávací válku,“ řekl generál.

Zbraně musí být účinně využity

Poznamenal také, že Ukrajina obdrží obrovské množství zbraní a vše závisí na tom, jak budou tyto zbraně použity. Nepředpověděl, jaká opatření by ukrajinské obranné síly mohly přijmou ta neodhalil, jaké strategické manévry by byly nejvhodnější po získání nových zbraní a techniky.

Generál také dodal, že frontová linie od Charkova po Cherson je relativně stabilní, i když se podél ní odehrává mnoho bojů a potyček. „Nejdivočejší to je hlavně na předměstí Bachmutu. Ukrajinci se drží. Brání své pozice. Rusové, hlavně Wagnerovci, útočí. Popsal bych to jako velmi důležitou opotřebovávací bitvu s velmi vysokými ztrátami. Zejména na ruské straně,“ řekl Miley.

Generál však neví a neodvažuje se odhadnout, jak dlouho tato opotřebovávací válka bude trvat. „Je těžké říct, jak dlouho to ještě potrvá. Trvá to už několik týdnů. Myslím, že to bude pokračovat tak dlouho, dokud to Rusové zvládnou. Nemyslím si, že se Ukrajinci zlomí, nebo že se zhroutí. Myslím, že vydrží,“ řekl generál a vyjádřil tak, že opotřebovávací válku vydrží Ukrajina déle než ruské okupační síly.

Zdroje: Unian, Ministerstvo obrany USA