Putinovy cíle na Ukrajině už nejsou dosažitelné, prohlásil vysoce postavený americký generál

Přidat na Seznam.cz

Předseda sboru náčelníků štábů USA generál Mark Milley promluvil na setkání Rammstein 10 – kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny. Vyzval ruského diktátora ke složení zbraní a prohlásil, že Putin už nemůže naplnit své dobyvatelské ambice, uvádí ukrajinská agentura Unian.

Podle generála je ruská válka proti Ukrajině aktem brutální agrese ze strany Putina a ruské armády s naprostou neúctou k lidským životům. Nevybíravě se vyjádřil také o stavu ruské armády.

S takovou armádou to nejde

„Špatně vycvičené, špatně vedené a špatně vybavené ruské jednotky podnikají bezohledné frontální útoky a denně zabíjejí stovky lidí,“ řekl a poukázal tak například na bezohlednou taktiku, jakou Rusové využívají při obléhání města Bachmut v Doněcké oblasti.

Ruské síly tam vysílají vojáky ve vlnách bez podpory letectva či dělostřelectva. Podle deníku The Guardian ztratili Rusové mezi 20 a 30 tisíci muži jen u Bachmutu.

„Světu je zřejmé, a mělo by to být zřejmé i Putinovi, že politických cílů, kterých chtěl Putin dosáhnout před 384 dny, již nelze pokračováním této války dosáhnout,“ řekl Milley na záznamu brífinku, který zveřejnilo americké Ministerstvo obrany, a dodal, že Putin může válku ukončit a vyzval diktátora, aby to udělal okamžitě.

Zdroje: Unian, The Guardian, Ministerstvo obrany USA