Putinovy aktuální obavy. Z čeho může mít šéf Kremlu největší strach?

Přidat na Seznam.cz

V úterý začíná na Bali summit G20 a Vladimír Putin za sebe poslal ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Napříč mezinárodním spektrem tak vyvstává otázka nad jeho osobní nepřítomností, ačkoli nikdy nevynechá jakoukoli příležitost ke své prezentaci na světové scéně.

Německý kancléř Olaf Scholz se nechal slyšet, že by si osobní přítomnost prezidenta na summitu velmi přál a považuje tento krok jako projev zbabělosti. Podle jeho slov je všem jasné, že by Putin musel čelit přímé konfrontaci na otázky ohledně konfliktu na Ukrajině a velmi silné kritice. Podle Scholze je to ten hlavní důvod Putinovo osobní nepřítomnosti.

Je jasné, že mimo ostatní témata bude ruskoukrajinský konflikt jedním z hlavních bodů na plánovaném summitu. Kreml tak bude čelit velké kritice směrem ke své politice. V úterý se má ke konferenci připojit také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko tak bude muset vysvětlovat své útoky na kritickou infrastrukturu a civilní obyvatelstvo.

Dle deníku Bild může být důvodem také obava z veřejného ponížení. Sám prezident Putin by čelil nepříjemné konfrontaci v podobě omezení možnosti se k daným tématům vyjádřit a to před zraky světové veřejnosti. Jeho vystoupení na světových konferencích je v Rusku bedlivě sledováno jeho příznivci, ale i konkurenty. Tímto ponížením by mohl utrpět obraz šéfa Kremlu jako světového vůdce v jeho vlastní zemi a utrpět by mohla i jeho moc.

Ovšem za nejpravděpodobnější důvod je považován strach z případného puče, píše The Guardian. Tlak na Putina roste v ruku v ruce s neúspěchy ruské armády. Na jeho místo už si dělají zálusk Ramzav Kadyrov, Jevgenij Prigožin nebo Alexander Dugin. Ten měl dokonce prohlásit, že pokud Putin nezabrání porážce Ruska, musí zemřít.

Varováním pro ruského prezidenta může být událost z roku 1991. Tehdejší prezident Michail Gorbačov trávil v srpnu dovolenou na Krymu, jeho rivalové využili situace a pokusili se o puč. Ten sice nebyl úspěšný, ale samotná situace urychlila pád komunistického režimu a po čtyřech měsících došlo k rozpadu Sovětského svazu.

Zdroj: Bild, Telegraph, TheGuardian