Putinovi úředníci zahánějí stres alkoholem. Zvýšila se spotřeba, Rusové si oblíbili západní značky

Přidat na Seznam.cz

Podle nejnovějších zpráv sahají vystresovaní zaměstnanci Kremlu spolu s významnými politiky, gubernátory a členy ruské elity po láhvi mnohem častěji než kdykoli předtím od začátku války na Ukrajině.

Podle nezávislého ruskojazyčného zpravodajského webu, který se odvolává na rozhovory s několika zdroji z ruských politických a podnikatelských kruhů, je alkoholismus mezi spolupracovníky Vladimira Putina na vzestupu. „Řekněme to takto: V minulosti ne všichni v prezidentově administrativě začínali den sklenkou vodky,“ uvedl zdroj pro deník Rumraiders. Zná prý mnoho lidí z Putinovy administrativy, kteří skleničku vyměnili rovnou za láhev.

Někteří z nejvyšších úředníků dokonce komunikují pouze ve stavu alespoň lehké opilosti. Bývalý prezident Dmitrij Medveděv, který je nyní místopředsedou Rady bezpečnosti, podle webu často píše své příspěvky, v nichž vyhrožuje Západu jaderným zničením, silně posilněn alkoholem. Tvrdí také, že Medveděv na svém panství u města Plyos na Volze pálil černý alkohol a nabízel ho jako dárek členům vlády i zahraničním návštěvám.

Dříve se na oficiálních státních banketech v Moskvě počítala maximálně jedna láhev alkoholu na hosta, nyní je to jeden a půl až dvě láhve, uvedl zdroj. Neděje se tak pouze v Moskvě, ale i u vysoce postavených úředníků v jiných regionech Ruska, píše New York Post. Jiný zdroj popsal typický den v životě nejmenovaného gubernátorského úředníka, o němž je známo, že je závislý na alkoholu. „Den začíná tím, že zaměstnanci buď hledají gubernátora, nebo se ho snaží vzbudit telefonem,“ uvedl zdroj pro deník NyPost.

Dokonce prý existuje určený zaměstnanec, který má za úkol ho hledat. Poté je odveden do práce, kde pije koňak a účastní se několika setkání. „Sedí jako sněhulák,“ popsal a dodal, že není schopen žádné činnosti. Po schůzkách usedá opilý k obědu, po němž následuje hodinová pitka v místní restauraci, uvádí zdroj. Zatímco se oddává alkoholu, rád prý poslouchá sovětské písně.

Žízniví kremelští úředníci si prý obzvláště oblíbili prémiové značky koňaku, jako je Remy Martin Louis XIII, a vzácné ročníky francouzského vína Chateau Margaux, které mají po ruce ve svých kancelářích. Podle jednoho zdroje se při večeři podává a pije obrovské množství koňaku a vodky, včetně francouzských značek Grey Goose a polské Belvedere, jak uvádí deník DailyMail.

Na rozdíl od svých podřízených Vladimir Putin téměř vůbec nepije a jeden z kremelských úředníků uvedl, že je háklivý na lidi, kteří pijí, na alkoholiky a na ty, kteří ráno nevypadají dobře. O Putinovi, který je dlouholetým zastáncem zdravého životního stylu a sportu, je známo, že ho velmi trápí alkoholismus jeho úředníků. Nelíbí se mu, že válečný stres utápějí v alkoholu. Podle něj by se s ním měli vypořádat bez něj.

Zdroje: NyPost, DailyMail, Rumraiders.com