Putinovi hrdlořezové vpadli do sirotčince. Mrazivé záběry ukazují, jak hledají děti, aby z nich vycvičili zabijáky a nepřátele Ukrajiny

Přidat na Seznam.cz

Televize Sky News prověřila zprávy o tom, že Rusové unesli děti ze dvou sirotčinců v Chersonu. Vyšetřování odhalilo důkazy, které tato tvrzení potvrzují. Kromě znepokojivých zpráv o únosech dětí se však objevili také hrdinské a nezištné činy některých Ukrajinců. Záběry získala exkluzivně televize Sky News v rámci vyšetřování, během něhož pracovníci sirotčince uvedli, že nemají ponětí o tom, kde se děti v jejich péči nacházejí poté, co je ruští vojáci odvezli.

Volodymyr Sahaidak je ředitelem sirotčince ve vesnici Stepanivka u Chersonu. Když ruská vojska obsadila oblast, věděl, že musí jednat, aby své děti ochránil. Viděl totiž, co Rusové dělali sirotkům v Donbasu od zahájení tamní občanské války v roce 2014.

Historie se opakuje

„Viděl jsem ruské propagandisty, kteří říkali, že je třeba vzít sirotky, dát je do vojenských škol, vymýt jim mozky a nechat je bojovat za Rusko,“ řekl redaktorům. On i ostatní dospělí z Chersonu začali sirotky ukrývat, aby je Rusovo neodvedli.

Ukázalo se, že obavy pana Sahaidaka byly oprávněné. Exkluzivní záběry z bezpečnostních kamer sirotčince, které získala televize Sky News, zachycují mrazivý okamžik, kdy si ozbrojení Rusové přišli pro sirotky.

Po zuby ozbrojená návštěva

Záběry ukazují agenty ruské tajné policie FSB, jak vedou vojáky s puškami přes budovu, která měla být útočištěm 52 zranitelných dětí, které měl Sahaidak v péči. „Zabavili všechny spisy,“ řekl šéf sirotčince Sky News. „Nemohli zjistit, kde děti jsou a tak si vzali aspoň spisy a počítače, protože chtěli vědět, kam ty děti odešly.“

Hrdinství a smrtelný risk

Děti odešly, protože komunita vyslyšela výzvu sirotčince, aby je ukryla. Celá vesnice se spojila, aby děti schovala a ochránila. Rodiny braly děti k sobě, mnohdy i tři nebo čtyři děti na jednu rodinu. Riskovali, že je kolaboranti prozradí Rusům a ti je pak zatknou a zastřelí.

Rusové sirotky nikdy nenašli, ale do prázdného sirotčince poslali dalších patnáct dětí z jiných válkou zdecimovaných lokalit na Ukrajině. Zaměstnanci sirotčince se o ně postarali, Rusové si pro ně však při svém potupném odchodu s Chersonu přišli. Všech patnáct dětí vzali s sebou. Zaměstnanci sirotčince nemohli nic dělat.

„Naložili je do vojenských vozidel a odvezli je, přišli si pro ně vojáci se samopaly. Děti byly vystrašené a nevěděly, kam je vezou…“ vyprávěla Oxana, učitelka ze sirotčince.

Zbabělá zločinnost

Ruská federace únosy dětí podniká už několik měsíců. Vysocí kremelští představitelé včetně místopředsedy ruské vlády Marata Chusulina veřejně uznali a ocenili přemístění tisíců ukrajinských dětí do ruských rodin nebo do ruských zařízení, uvádí Institut pro studium války.

Okupační úředníci v ruské Záporožské oblasti se v listopadu veřejně vyjádřili k plánovanému nucenému přemístění více než 40 tisíc dětí z Chersonské oblasti do Ruska. Až 12. listopadu uznali, že jejich systém péče o ukrajinské děti je nedostatečný.

Ruské a ukrajinské zdroje už dříve informovaly, že ruští okupační úředníci deportují ukrajinské děti do Ruska v rámci vzdělávacích, prázdninových a jiných programů.

Válečný zločin

Jedná se však o něco možná ještě nebezpečnějšího a zákeřnějšího, než je samotný agresivní akt vražedné války, kterého se Rusko dopouští. Únosy a převýchovou ukrajinských dětí dochází k indoktrinaci a ovlivňování mladistvých a dětí, kteří se nemohou bránit. Ruská federace tímto způsobem vykořeňuje z unešených vše ukrajinské a nahrazuje to ruskou propagandou.

Zdroje: Sky News, Institut pro studium války, redakce