Putinovi dochází munice. Zoufale se snaží najít pomoc u soudruhů v KLDR a v Číně

Přidat na Seznam.cz

Nedostatek munice pro ruskou armádu vyvolává otázky, jak dlouho může pokračovat válka na Ukrajině. Obě strany utrpěly těžké ztráty na vojácích a materiálu, ale Moskva je při doplňování zásob mnohem více závislá na své vlastní ekonomice a na domácím zbrojním průmyslu.

Situace obou válčících stran

Od začátku invaze v únoru obě strany utrpěly těžké ztráty na mužích a materiálu, ale Moskva, po rychlém dosažení prvotních územních zisků na začátku války nyní vytrvale ztrácí území ve prospěch Ukrajiny, která přešla do ofenzívy a daří se jí postupně osvobozovat ztracené oblasti. Situaci ruské armády zhoršuje skutečnost, že je při doplňování vojenského materiálu více závislá na své vlastní oslabující ekonomice než Kyjev. Ukrajinská ekonomika byla více zdevastovaná než ruská, ale má silnější podporovatele v USA, v Evropě a v dalších částech světa, díky čemuž dostává vojenskou a ekonomickou pomoc v hodnotě mnoha miliard dolarů, jak informuje deník Fortune.

Ruské problémy na frontě i v zázemí

,,Všechno jim dochází“ řekl o Rusech Eliot Cohen, poradce ministra zahraničí Spojených státu amerických. Značná část ruského arzenálu vyvezeného ze skladů se ztratila někde po cestě než dorazila do místa určení na frontě. Stalo se tak kvůli korupci, špatnému řízení a špatné údržbě, dodal Cohen. Západní a ukrajinští představitelé a vojenští analytici tvrdí, že je zjevné, že ruské zásoby některých kritických zbraňových systémů, včetně přesných střel, docházejí. Moskva nemůže využít celý svůj arzenál raketových střel, z nichž některé se také používají k nesení jaderných hlavic, protože nemalou část z nich musí mít k dispozici v zázemí, aby je mohla použít v případě obrany vlastního území, například v případě vojenské konfrontace s NATO.

Nepříznivou logistickou situaci ruské armády má zachránit munice z Íránu, KLDR a z Číny

Severní Korea to sice popřela, ale americká národní bezpečnostní rada má informace, že Pchjongjang dodává velké množství dělostřelecké munice do Ruska. Potvrzuje to skutečnost, že Rusku munice skutečně dochází a kvůli sankcím se musí obracet na země jako je Írán a Severní Korea. Spekuluje se také o možných dodávkách vojenského materiálu z Číny. Nasvědčuje tomu skutečnost, že ruské aerolinky Volga-Dněpr, které provozují jedenáct obřích přepravních strojů An-124, v poslední době výrazně zvýšily počet letů do Číny, jak uvádí iDnes.cz a psali jsme i my v tomto článku.

Dosavadní ruské ztráty v lidech a v technice

Ukrajina tvrdí, že její armáda dosud zabila, nebo zajala neméně než 100 tisíc ruských vojáků, zničila už více než 2800 ruských tanků a více než 5700 obrněných vozidel nepřítele. Ztráty ověřené pomocí fotografických důkazů webem Oryx, které jsou pravděpodobně výrazně podhodnocené oproti skutečným ruským ztrátám, potvrzují více než 1 500 zničených, nebo zajatých tanků a více než 2 700 obrněných vozidel různých typů. Oryx, také identifikoval 49 zničených nebo poškozených ruských útočných vrtulníků.

Zdroj: Redakce, idnes.cz, fortune.com