Putinova teorie vítězství je na světě, tvrdí ISW. Rychlé vítězství neočekává

Přidat na Seznam.cz

Podle analytiků Institutu pro studium války se ruský prezident Vladimir Putin snaží prosadit svou „teorii vítězství“, která je zaměřena na opotřebovací válku na Ukrajině, píše server Ukrainska Pravda.

Vládce Kremlu Vladimir Putin 7. června formuloval takzvanou „teorii vítězství“ na Ukrajině, která předpokládá, že ruské síly budou schopny pokračovat v postupné plíživé ofenzivě po neomezenou dobu, zabránit Ukrajině vést úspěšné a smysluplné protiofenzivy a vyhrát opotřebovací válku proti ukrajinským silám.

Putin po svém projevu na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru uvedl, že Rusko nepotřebuje provést další povolání záložníků, podobné částečné mobilizaci v září 2022, protože se nesnaží rychle dosáhnout svých vojenských cílů na Ukrajině.

Rychlé vítězství není reálné

Připustil, že současný ruský vojenský kontingent zapojený do války na Ukrajině (údajně všechny ruské pozemní síly bojeschopné od ledna 2024) nebude stačit k rychlému vítězství, ale naznačil, že ruské síly místo toho zaujímají postupnější přístup.

Putin prohlásil, že cílem ruských jednotek je „vytlačit“ ukrajinské síly „z území, která by měla být pod ruskou kontrolou“, a proto Rusko nepotřebuje provádět další vlnu mobilizace, píše server ISW.

Kremelský vůdce prohlásil, že ruské mobilizační úsilí je pro tento přístup dostatečné a že Rusko v roce 2024 již nabralo 160 000 nových vojáků (tento údaj odpovídá zprávám, že ruské ozbrojené síly nabírají 20 000 až 30 000 nových rekrutů měsíčně).

Analytici mají jasno

Analytici poukazují na to, že Putinovo hodnocení, že postupné ruské úspěchy umožní Rusku dosáhnout svých cílů na Ukrajině, vychází z předpokladu, že ukrajinské síly nebudou schopny osvobodit žádné významné území, které ruské síly obsadí, a že ruská armáda bude schopna udržet ofenzivní operace, které dosáhnou postupných taktických úspěchů i přes velké ztráty.

Putinovo hodnocení bylo v posledních měsících posíleno zpožděním západní bezpečnostní pomoci a odpovídajícími logistickými omezeními ze strany Ukrajiny, což ruským silám umožnilo převzít a udržet iniciativu po celém obvodu bojiště a vést soustavné útočné operace na celém území východní Ukrajiny, což vedlo k postupným taktickým vítězstvím okupantů.

Zdroj: Ukrainska Pravda a ISW