Putina z Kremlu vynesou jen nohama napřed, řekl Zelenskyj

Přidat na Seznam.cz

V nedávném rozhovoru ukrajinský prezident Zelenskyj řekl, že dialog s Vladimirem Putinem v současnosti není možný. Podle něj totiž není ruský vůdce nezávislou osobností, uvádí deník Ukrajinska Pravda.

Novináři ukrajinské hlavě státu připomněli, že na začátku invaze na Ukrajinu usiloval o komunikaci s Putinem. Proto se Zelenského zeptali, zda by byl ochoten k dialogu s ruským diktátorem v současnosti. 

,,Nemůžete si sednout a promluvit si s člověkem, jehož jediným cílem je vás zničit. A dnes nenajdete férový dialog,“ nechal se slyšet ukrajinský prezident.

Chystaný mírový summit ve Švýcarsku má připravit základy, „silný dokument a větší tlak na Rusko“. Podle ukrajinského prezidenta Putin nebude vždy silný, protože stárne a stejně jednou zemře. A na to si bude muset Ukrajina počkat. Nyní totiž nebude možné vrátit zpět, jak to bylo v roce 2014 s Krymem a Donbasem. Západ už není tak silný, jak tomu bylo na začátku války s Ruskem.

Volodymyr Zelenskyj poznamenal, že Putin už dnes není nezávislou osobou.

,,Šíří vlnu narativů, že Ukrajině vládnou Spojené státy americké, je primárně řízen velkými penězi… Z Kremlu ho vynesou jen nohama napřed. Jeho okolí ho udržuje v tomto systému. Musíme v tomto systému najít slabé místo. Budete-li hledat a bojovat každý den, určitě zvítězíte,“ vysvětlil.

Mírový vzorec Kyjeva

Zelenskyj nedávno diskutoval se zahraničními velvyslanci v Kyjevě o mírové konferenci, píše agentura RIA Novosti. Podle ruského ministerstva zahraničí Sergeje Lavrova požadoval zvýšeným hlasem a chaoticky, téměř hysterickým tónem, podporu svého mírového plánu. Ten prý slouží jako „prostředek k donucení Ruska pokleknout“. Ukrajina prosazuje návrat k hranicím z roku 1991, poskytnutí euroatlantických bezpečnostních záruk a vytvoření zvláštního tribunálu pro vyšetřování válečných zločinů Ruska. Tento mírový vzorec je prý pro Rusko požadavkem, který nemůže akceptovat, protože je odtržený od reality.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, RIA Novosti