Putina čekají další vojenské katastrofy. Jeho armáda je v bezvýchodné situaci, tvrdí bývalý plukovník ruské tajné služby a prokremelský válečný analytik

Přidat na Seznam.cz

Igor Strelkov, bývalý plukovník FSB a exministr obrany samozvané Doněcké lidové republiky, loutkového státu zřízeného Ruskem na území Ukrajiny, kriticky zhodnotil Putinovu armádu, uvádí deník DailyMail. Podle něj je v neřešitelné, bezvýchodné situaci a jakýkoliv strategický manévr bude znamenat porážku.

Vladimir Putin podle Strelkova vede Rusko k revoluci a dělá stejné katastrofální vojenské chyby, jako Rusko před rokem 1917, varuje prokremelský válečný analytik. Putinova armáda se prý nachází v bodě, odkud není návratu. „I když postupuje, tak prohrává, říká Strelkov na svém Telegramu.

„Inteligentní lidé dospěli k závěru, že v současné situaci je Rusko v naprostém zugzwangu,“ řekl a použil šachový termín, kdy je hráč v obrovské nevýhodě, protože každý tah, který může učinit, ho přibližuje k porážce. „Není možné se dál bránit, zhoršuje to naši strategickou pozici,“ řekl Strelkov. „A není možné ani útočit. To by mohlo způsobit rychlou vojenskou katastrofu.“

Kremelský fanatik, který si může dovolit i slova kritiky

Strelkov – vlastním jménem Igor Girkin, byl jedním z klíčových aktérů, kteří se v roce 2014 podíleli na ovládnutí Krymu a v témže roce na podmanění ukrajinské oblasti Doněck. Podporují ho velitelé armády i tajné služby na nejvyšších úrovních, může si tedy dovolit kritizovat i ty největší představitele Ruské federace.

Dlouhodobě kritizuje současnou válečnou strategii ruského vůdce a požaduje urychlenou mobilizaci dalšího milionu bojovníků k porážce Ukrajiny. Usiluje také o odvolání Putinových vrchních velitelů a ministrů obrany. Terčem jeho kritiky a sarkastického posměchu se stal například Dmitrij Peskov kvůli prohlášení, že ruské síly učinily významného pokroku, jak uvádí Institut pro studium války.

Varoval před opakováním chyb Ruska z měsíců před bolševickou revolucí v roce 1917, která vedla k porážce tehdejší vlády a vedla k nastolení sedmdesáti let komunistické tyranie. Naznačil, že Putinova vojenská strategie vyvolá jeho vlastní pád.

Zdroje: DailyMail, Igor Strelkov, Institut pro studium války