Putin zve čínského vůdce do Moskvy. Podle analytiků se nemá na koho jiného obrátit

Přidat na Seznam.cz

Vladimir Putin v pátek pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na státní návštěvu Ruska na jaře příštího roku, protože Moskva se snaží prohloubit své vazby s Čínou uprostřed rostoucí mezinárodní izolace kvůli válce na Ukrajině. Podle analytiků má čínský vůdce páku, protože ruský protějšek se uprostřed války na Ukrajině „nemá na koho jiného obrátit“.

V rozhovoru s čínským vůdcem prostřednictvím videokonference Putin uvedl, že vazby Ruska s Čínou jsou „nejlepší v historii“, vyjádřil přání rozšířit vojenskou spolupráci a pozval Siho na návštěvu Moskvy. Aniž by se Putin zmínil o válce na Ukrajině, uvedl, že „tváří v tvář bezprecedentnímu tlaku a provokacím ze strany Západu“ sdílí se obě strany stejné názory, informuje deník The Guardian.

Prohloubení vazeb mezi Ruskem a Čínou

„Očekáváme vás, drahý příteli, očekáváme vás na jaře příštího roku na státní návštěvě Moskvy,“ řekl Putin Siovi v osmiminutovém úvodním prohlášení, které odvysílala státní televize. Taková cesta „ukáže celému světu sílu rusko-čínských vazeb v klíčových otázkách, stane se hlavní politickou událostí roku v bilaterálních vztazích,“ dodal.

Si na oplátku uvedl, že jeho země je připravena zvýšit strategickou spolupráci s Ruskem a nadále být globálními partnery ve prospěch národů našich zemí a v zájmu stability na celém světě. Dále čínský vůdce prohlásil, že si jeho země zachová svůj „objektivní a spravedlivý“ postoj k válce na Ukrajině.

„Tváří v tvář rostoucímu geopolitickému napětí roste význam rusko-čínského strategického partnerství jako stabilizačního faktoru,“ říká Putin.
Vztahy mezi Ruskem a Čínou, které obě strany označují za partnerství „bez hranic“, nabyly velkého významu poté, co Moskva zhruba před deseti měsíci vyslala své ozbrojené síly na Ukrajinu. Ačkoli západní země uvalily na Rusko bezprecedentní sankce, Čína se zdržela odsouzení vojenského tažení Moskvy a místo toho zdůraznila potřebu míru, popisuje vztahy mezi zeměmi izraelský zpravodajský kanál i24news.

Čína chce těžit ze svého postavení, bojí se ale sankcí

Schůzka byla analytiky pozorně sledována kvůli jakýmkoli známkám toho, že Čína přehodnocuje svou podporu Putinovi, protože ruská válka slábne. Peking sice kritizuje Západ z rozdmýchávání konfliktu na Ukrajině, zároveň se ale bojí sankcí. Čína přestala Moskvě dodávat zbraně a do značné míry dodržuje i západní sankce uvalené na ruský byznys.

Zároveň ale si vyjadřuje Putinovi podporu. „Dnešní telefonát však naznačuje, že Si nemá v úmyslu hodit Putinovi klacky pod nohy. Vazby mezi oběma zeměmi se v příštím roce jen prohloubí,“ prohlásil podle deníku The Guradian, specialista a analytik na ruskou zahraniční politiku Alexandr Gabujev.

Dále Gabujev poukázal na prudký nárůst hospodářské spolupráce mezi oběma zeměmi od začátku války, kdy podle washingtonského Institutu mezinárodních financí Čína nyní pokrývá více než čtvrtinu celkového ruského dovozu. Čínské firmy ochotně zaplnily vakuum vzniklé exodem stovek západních společností, které opustily Moskvu ve dnech po zahájení invaze.

„Si nechce překročit západní červené linie – dodávky zbraní do Ruska a vyhýbání se sankcím, ale zároveň si je vědom, že má na Moskvu velké páky a může z této krize těžit,“ řekl Gabujev.

Zdroj: TheGuardian, i24news