Putin ztrácí podporu svých spojenců. Důvodem je pro Rusko nepříznivý vývoj na frontě

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin ztrácí podporu svých příznivců kvůli neschopnosti ruských sil odrazit ukrajinské ozbrojené síly a „ochránit“ Donbas, píše Institut pro studium války UnderstandingWar.

Není schopen „ochránit“ Donbas

Ruské ozbrojené síly podnikly další letecké útoky na kritickou infrastrukturu nacházející se na jihu Ukrajiny. Použily k tomu mnohem více íránských dronů než bylo běžné v předchozích týdnech. Institut válečných analýz poznamenává, že zvýšení míry útoků může naznačovat, že ruská armáda během tří týdnů v průběhu, kterých na ukrajinskou infrastrukturu prakticky neútočila, nashromáždila více útočných dronů, nebo že Rusko nedávno obdrželo nebo očekává, že obdrží novou várku dronů z Íránu. Podle odborníků z výše zmíněného institutu, ruský prezident Vladimir Putin také riskuje ztrátu podpory špiček ruské armády a také některých svých podporovatelů z řad dosavadních spojenců Ruska, kvůli neschopnosti „ochránit“ Donbas před ukrajinskou armádou, jak bylo dříve přislíbeno.

Írán popírá podporu Ruska ve válce proti Ukrajině

I když je prokazatelně jisté, že mnoho dronů, které útočí na cíle (včetně civilních) nacházejících se na území napadené Ukrajiny, pochází z Íránu, tak tento islámský stát přesto popírá, že by Rusy vojensky podporoval. Mluvčí ministerstva zahraničí Íránu, Naser Kanani prohlásil, že vztahy mezi Íránem a Ruskem nejsou proti žádné straně a neporušují mezinárodní právní rámec. Naser Kanani na tiskové konferenci řekl, že „ti, kdo neprávem obviňují Írán z podpory jedné strany války, sami posílají zbraně válčící straně,“ čímž nepřímo odkazoval na velkou západní vojenskou pomoc Ukrajině.

Dřívější postoj Íránu byl jiný

Komentáře tohoto znění jsou ze strany čelních představitelů Íránu překvapivé, když vezmeme v úvahu, že přímo íránský nejvyšší vůdce Chameneí v červenci, na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jasně vyjádřil podporu ruské invazi na Ukrajinu. I když íránský vůdce označil válku za „brutální a tvrdou“, naznačil, že kdyby Rusko „nepřevzalo iniciativu, druhá strana by svou vlastní iniciativou válku stejně vytvořila“. Na tomto setkání Chameneí řekl ve vztahu k Rusku: „NATO je nebezpečný dravec, který nemá žádné zábrany a nezná žádné limity nebo hranice. Pokud se jim na Ukrajině nedokážete postavit, pak by o chvíli později s nějakou záminkou tuto válku stejně začali.

Zdroje: Redakce, Institut válečných analýz understandingwar.org, wydarzenia.interia.pl