Putin vyhrožuje Jižní Koreji, pokud dodá zbraně Ukrajině

Přidat na Seznam.cz

Putin „nevylučuje“ dodávky zbraní do Severní Koreje, pokud Jižní Korea dodá zbraně Ukrajině. USA se obávají, že by tato hrozba mohla destabilizovat Korejský poloostrov.

Ruský prezident Vladimir Putin pohrozil Jižní Koreji vážnými následky, pokud dodá zbraně Ukrajině. Takové dodávky Kyjevu by byly „vážnou chybou“, prohlásil ve čtvrtek kremelský vůdce během návštěvy Vietnamu. „Pokud k tomu dojde, pak učiníme odpovídající rozhodnutí, které se současnému vedení Jižní Koreje bude jen stěží líbit.“

Vláda v Soulu již dříve odsoudila dohodu o strategickém partnerství mezi Moskvou a Pchjongjangem jako porušení sankcí OSN a naznačila, že přehodnotí svůj dřívější negativní postoj k dodávkám zbraní Kyjevu, píše deník Handelsblatt.

Jižní Korea v posledních letech výrazně zvýšila vývoz zbraní. Soul však už řadu let sleduje politickou linii neprodávat zbraně do konfliktních oblastí – a zatím se jí drží i přes výzvy USA a Ukrajiny ke změně kurzu, píše deník Tagesspiegel.

Na tiskové konferenci v Hanoji Putin označil obavy Soulu za neopodstatněné. Jižní Korea by se dohody o partnerství a pomoci mezi Ruskem a Severní Koreou nemusela obávat, protože by se pakt uplatnil pouze v případě, že by jednu z obou zemí napadla třetí země. Putin rovněž ujistil, že na Ukrajině neumístí žádné severokorejské vojáky.

Ruský vůdce však pohrozil, že Severní Koreji dodá přesné zbraně. Uvedl, že se jedná o možnou reakci na dodávky zbraní Západu na Ukrajinu. Západ se tváří, jako by s Ruskem navzdory dodávkám zbraní nebojoval. Údajně nekontroluje používání svých zbraní Kyjevem. Na oplátku by však Rusko mohlo dodávat své zbraně i do jiných oblastí světa a nestarat se o to, jak jsou používány, řekl Putin.

Zdroje: Handelsblatt, Tagesspiegel