Putin vyhrožuje Evropě zdražením plynu

Přidat na Seznam.cz

Energetická krize, kterou v Evropě vyvolal ruský dodavatel plynu Gazprom, ukazuje, jak Kreml využívá energetiku jako nástroj politického nátlaku, napsal server Slate.

Blíží se zima a Moldavsko právě 22. října vyhlásilo stav energetické nouze. Ruský gigant Gazprom, její jediný dodavatel plynu hrozí, že této malé zemi v bývalé sovětské sféře vlivu, která by se mohla jednoduše ponořit do tmy, uzavře kohoutek.

Na první pohled je tento konflikt prostým obchodním sporem. Moldávie dluží celkem 150 miliard Kč ruské skupině na základě smlouvy, která oficiálně skončila 30. září. Od té doby se obě strany nedokázaly dohodnout na nové dohodě. Gazprom tak hrozí zvýšením ceny o 40 %, pokud nebudou dluhy vyrovnány a pokud moldavská vláda do prosince nepodepíše smlouvu. Andrei Spînu, místopředseda vlády Moldavska, jedné z nejchudších zemí Evropy, označil tuto cenu za nepřiměřenou a nereálnou.

Dvojí standardy

Loni v srpnu byla v Moldavsku zvolena proevropská vláda, která porazila proruský tábor. To se nelíbí Kremlu, který je většinovým akcionářem plynárenského gigantu, ale Kreml trvá na tom, že jednání s Moldavskem jsou čistě obchodní a nemají nic společného s politikou.

Pro srovnání: Bělorusko, vedené autokratem Alexandrem Lukašenkem a podporované Vladimirem Putinem, podepsalo loni s Gazpromem dohodu o preferenčních tarifech. Bělorusko tak platí za 1 000 m³ přibližně 2800 Kč, zatímco Moldavsko za stejný objem 12 000 Kč. Tato cena by se mohla zvýšit až na 17 400 Kč, pokud Gazprom splní své hrozby.

Moldavská vláda oznámila, že by mohla odložit realizaci dohody o spolupráci s Evropskou unií (EU), jejímž cílem bylo právě prolomení monopolu Gazpromu coby předního evropského dodavatele výměnou za nižší tarify a naznačila tak, že by tento tlak mohl přinést ovoce.

Moldávie není jediná

Kromě Moldávie se dodávky ruského plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Jamal, který vede přes Bělorusko do Polska, v říjnu snížily o 77 %, přičemž Gazprom dodával pouze třetinu své kapacity. Podle některých finančních analytiků by tento nedostatek ruského plynu mohl vést ke skokovému zvýšení cen plynu na evropském trhu v zimním období.

V září požádalo přibližně 40 poslanců Evropského parlamentu Komisi, aby prošetřila roli Gazpromu při zvyšování cen plynu. Podezírají ruskou skupinu z manipulace s evropským trhem s cílem přimět EU k urychlení uvedení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 do provozu.

Zdroj: slate.fr