Putin vydal příkaz k zastavení palby

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident vyslyšel prosbu představitelů pravoslavné církve, a nařídil prostřednictvím generálního štábu pozastavit palbu v době od 6. do 7. ledna. Vánoční příměří tak potrvá jeden a půl dne. Zda se k příměří připojí i Ukrajina není zatím jisté.

Vladimír Putin uvedl, že vyhověl žádosti představitele pravoslavné církve patriarchy Kirilla a vyzval Ukrajinu, aby se k příměří připojila. Jednalo by se vůbec o první klid zbraní od začátku invaze, píše britský deník Mirror.

„Vzhledem k tomu, že v bojových oblastech žije velké množství občanů hlásících se k pravoslavné církvi, vyzýváme ukrajinskou stranu, aby vyhlásila příměří a dala jim možnost zúčastnit se bohoslužeb jak na Štědrý den, tak na Den narození Páně,“ stojí v prohlášení, které zveřejnil také deník Washington Post.

Podle ukrajinského prezidenta je to pouze záminka pro to, aby ruské vojenské jednotky měly klid na doplnění zásob a přeskupení jednotek a jednání patriarchy považuje za cynické. Ukrajina se snažila vyjednat příměří na vánoční svátky, odpovědí byla mohutná raketová palba na ukrajinská města nejen o Vánocích, ale také při oslavách příchodu nového roku.

Patriarcha Kirill, blízký spojenec prezidenta Vladimira Putina, je hlasitým podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu. Za tyto kroky sklidil vlnu kritiky i od některých pravoslavných kněží.

Zdroj: The Washington Post, Mirror