Putin urazil Zelenského kořeny: Je ostudou židovského národa, prohlásil ruský prezident

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj není Žid, ale je ostudou židovského národa, prohlásil jeho ruský protějšek Vladimir Putin na ekonomickém fóru v Petrohradě. Moderátor předtím v diskusi uvedl, že Západ nechápe obvinění Ruska z nacismu na Ukrajině, když prezident země je Žid.

„Od dětství jsem měl mnoho židovských přátel. Zelenskyj je ostudou židovského národa,“ prohlásil ruský prezident, což podle ruských médií vyvolalo potlesk v celém sále. Poté označil Ukrajince za neonacisty a řekl, že na území Ukrajiny bylo za druhé světové války zavražděno 1,5 milionu Židů. „Jak to lze popírat?“ zeptal se Putin, zatímco se v sále promítaly dobové záběry nacistických hrůz v Polsku a na Ukrajině, jak uvádí portál TASS.

Německá nacistická armáda vtrhla na území tehdejšího Sovětského svazu v červnu 1941. V září obsadila Kyjev a jen krátce poté nacisté zahájili vyhlazování židovského obyvatelstva. Rusko tvrdí, že ruská vojska vtrhla na Ukrajinu loni v únoru, aby sousední zemi demilitarizovala, přestože v jejím čele stojí židovský prezident a krajní pravice hraje podle výsledků posledních voleb v ukrajinské politice zcela marginální roli.

Západ i Kyjev opakovaně prohlásily, že jde pouze o záminku k získání ukrajinského území. ,,Hitler byl podle mého názoru také Žid, takže to vůbec nic neznamená. Od Židů slyšíme, že největší antisemité byli Židé,“ dodal Putin na závěr svého rozhovoru, jehož slova cituje deník TheMoscowTime.

Zdroje: TASS.com, TheMoscowTime