Putin udává zkreslené údaje. Na Ukrajině není tak velký počet ruských vojáků, tvrdí ukrajinská rozvědka

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin se během své velké tiskové konference 14. prosince chlubil nejen svými údajnými vojenskými úspěchy. Kromě toho uvedl chybné údaje o počtu ruských vojáků umístěných na Ukrajině, informují deníky The Kyiv Independent a The Washington Post.

,,Nepřítel poskytuje zkreslená data, aby zvýšil informační tlak na naši zemi,“ řekl mluvčí ukrajinské rozvědky Andrij Jusov. 

Na Ukrajině je v současné době více než 450 000 ruských vojáků, Putin uvádí číslo 617 000 vojáků. Jedině že by tento údaj zahrnoval také zabité vojáky. 

Putinova vojenská matematika

Podle deníku The Washington Post stejně hovoří ruský analytik Ian Matvejev, který reagoval na svém příspěvku na Telegramu. I on připouští, že tím ruský vůdce neúmyslně potvrzuje masivní ztráty, které Moskva na Ukrajině utrpěla.

,,Putin doslova přiznal nenahraditelné ztráty ve výši 363 000 lidí,“ dodal Matvejev. 

Nedávno odtajněné informace amerických zpravodajských služeb uvedly, že válka na Ukrajině stála Rusko 315 000 obětí, čímž se přibližuje teorii mnoha analytiků. Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu v plném rozsahu s 360 000 vojáky. Zabito nebo zraněno bylo 87 % z nich, uvádí deník The Kyiv Independent.

Je velmi pravděpodobné, že v roce 2024 bude zahájena nová mobilizační kampaň, nejspíš k ní dojde hned po prezidentských volbách. Poslední částečná mobilizace byla vyhlášena na podzim 2022, kdy bylo naverbováno 300 000 osob.

Zdroj: The Kyiv Independent, The Washington Post