Putin slibuje příměří na Ukrajině, pokud Kyjev stáhne vojáky z okupovaných oblastí a zřekne se plánů na vstup do NATO

Přidat na Seznam.cz

Vladimir Putin prohlásil, že Rusko okamžitě vyhlásí příměří a vstoupí do mírových rozhovorů s Ukrajinou, pokud Kyjev bude ochoten stáhnout své síly ze čtyř oblastí okupovaných ruskými vojsky a upustí od svých plánů vstupu do NATO. Putin ve svém projevu na ruském ministerstvu zahraničních věcí uvedl, že jeho návrh směřuje k „trvalému vyřešení“ konfliktu a že Moskva je „připravena zahájit jednání bez prodlení“, píše deník CNBC.

Tato deklarace však přichází v předvečer před dvoudenní konferencí ve Švýcarsku zaměřenou k projednání možného smíru Ukrajiny a Ruska. V Kyjevě je Putinův návrh považován za nepřijatelný, neboť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně odmítl uvažovat o dohodě, při níž by Ukrajina musela postoupit části svého území Rusku, informuje deník Daily Mail.

Ve stejném projevu dnes Putin rovněž zopakoval svou známou rétoriku a obvinil západní vůdce z toho, že jej tlačí na „hranu, odkud není návratu“ v otázce potenciální třetí světové války. Prohlásil, že „výzvy ke strategické porážce Ruska“, které vlastní největší arzenál jaderných zbraní prokazují „extrémní lehkomyslnost západních politiků“. Putin dodal, že tento přístup může vést k „tragédii“.

Tato eskalace přichází jen den poté, co Kreml pohrozil „extrémně bolestivou“ odvetou poté, co země G7 uzavřely dohodu o shromáždění zhruba 50 miliard dolarů pro Ukrajinu, částečně ze zabavených ruských aktiv, což Moskva označila za „cynický a kriminální“ čin.

Zdroj: CNBC, Daily Mail