Putin si stěžuje na nedostatek pracovních sil v Rusku, a to poté, co poslal stovky tisíc mužů do války
Putin si po vyslání statisíců Rusů do války stěžoval na nedostatek pracovních sil, uvádí zpravodajské médium NEXTA. A není to kvůli tomu, že by se lidem nechtělo pracovat. Podle diktátora je nezaměstnanost rekordně nízká, mnoho mužů však kvůli mobilizaci skončilo v armádě, nebo uprchlo za hranice.
„Vezmeme-li v úvahu historicky minimální míru nezaměstnanosti v celé zemi, která činí 3,5 %, v mnoha oblastech prostě není dostatek pracovníků,“ postěžoval si diktátor.
K těmto poznámkám dochází po masové mobilizaci, která postihla 300 tisíc práceschopných mužů a přiměla další téměř milion ruských občanů k útěku do zahraničí. Právě tyto faktory mají za následek nedostatek pracovních sil ve výši 600 tisíc osob.
Ani ta historicky minimální míra nezaměstnanosti není tak zlatá, jak se třpytí. Souvisí s odvody lidí do války a také s vyplácením stálých dávek státu.
Putinovy fantazie
Podle diktátora je třeba vyřešit tři hlavní úkoly. Prvním je využití personálního potenciálu regionů, kde je stále vysoká míra nezaměstnanosti. „A takové regiony tu máme,“ řekl Putin.
Druhým úkolem je podle něj aktivní uplatňování efektivní výroby a nasazení automatizačních technologií ve všech odvětvích hospodářství, což se jeví jako poměrně složitý úkol, vzhledem k tomu, že ruský rozpočet je v současné době ždímán vojenskými výdaji.
A třetím úkolem je lepší vzdělávání odborníků v nejdůležitějších a nejžádanějších profesích, konkrétně má diktátor na mysli rozvoj technických škol, výstavbu nových univerzitních kampusů a podobně. Zdůraznil však, že to vše jsou dlouhodobé cíle, v současné době je prý nutné soustředit se na úkoly, které doručí výsledek hned, informuje ruská státní agentura TASS.
Jaké cíle to jsou a jak efektivní budou, to už však ruské propagandistické médium nezmínilo.