Putin se zatím neodhodlá k použití jaderných zbraní. Přiznal by tím vlastní porážku

Přidat na Seznam.cz

Ruský aktivista Vladimir Osechkin zveřejnil další detaily z e-mailové komunikace ruské FSB. V nich jsou detaily z jednání o použití jaderných zbraní v konfliktu s Ukrajinou. Komunikace proběhla ještě před tím, než oficiálně Putin pohrozil použitím jaderných zbraní, pokud bude Ruská federace jakkoli ohrožena.

Podle Oseschkina se tohoto jednání prezident osobně nezúčastnil a bylo vedeno jen s vybranými členy generálního štábu a agenty FSB. O použití jaderných zbraní se začalo uvažovat hned po dílčích neúspěších Ruské armády na bojišti, píše server RepublicWorld.

Samotní generálové Ruské armády se shodli na tom, že Putin k takovému kroku nesáhne, jelikož by tím fakticky přiznal porážku Ruska a ukázal tím vojenskou slabost armády Ruské federace. Samotné velení dále podotýká, že i kdyby přišel příkaz k jadernému úderu přímo od prezidenta, jeho rozhodnutí by zřejmě vojenské velení zablokovalo.

V korespondenci je dále uvedeno, že případný vojenský úspěch nevyváží pohled na slabost ruského velení, která by tím byla jasně demonstrována. Důsledky tohoto kroku by vyvolal takovou reakci, že nemá smysl o jaderném scénáři ani uvažovat.

Newsweek dále upozorňuje, že pokud by technicky bylo možné jaderný útok provést, což někteří odborníci zpochybňují, museli by ho odsouhlasit vojenští představitelé napříč generálním štábem a nestačí k němu jen vůle samotného prezidenta.

Zdroj: Republicworld, Newsweek