Putin se ukázal na veřejnosti s jaderným kufříkem a přirovnal Západ k Hitlerovi

Přidat na Seznam.cz

Zdá se, že Vladimir Putin si na státní návštěvu přivezl svůj „jaderný kufřík“. Ruský prezident si jej přivezl do Volgogradu na jihu Ruska, když si připomínal 80. výročí vítězství nad Hitlerem v bitvě u Stalingradu.

Pobočníci byli spatřeni v blízkosti Putina, jak nesou dvě černé tašky, přičemž pozorní pozorovatelé si všimli, že jedna z nich je skládací štít, který má Putina chránit v případě střelby. Důstojník ochranky nesoucí atomovou tašku byl již dříve spatřen v blízkosti Putina během války s Ukrajinou v obavách z atentátu, jak uvádí server Express.

Putin byl spatřen ve své oficiální obrněné limuzíně Aurus v doprovodu 25 vozidel včetně sanitky a přísné ochranky. Na ochranu prezidenta byli přítomni odstřelovači a místní gubernátor Andrej Bočarov byl nucen podstoupit devítidenní karanténu, než se dostal do těsné blízkosti Putina.

„Je to neuvěřitelné, ale je to fakt: opět nás ohrožují německými tanky Leopard s kříži namalovanými na pancíři,“ řekl Putin.

Putin promluvil veřejně poprvé od rozhodnutí Německa dodat Ukrajině tanky. Obvinil přitom „kolektivní Západ“ z protiruské politiky jako za nacistického diktátora Adolfa Hitlera. „Nyní bohužel vidíme ideologii nacismu v moderní tváři, ve svém moderním projevu opět vytváří hrozbu pro bezpečnost naší země,“ prohlásil Putin, jak uvádí web Krone.

Bitva u Stalingradu má v Rusku velký význam a je připomínána jako jedna z nejkrvavějších bitev v dějinách, jejíž počet obětí se odhaduje na 2 miliony. Je považována za zásadní zlom a je zdrojem hrdosti moderního Ruska. Město bylo přejmenováno Sovětským svazem v roce 1961 v rámci odmítnutí kultu osobnosti Josifa Stalina a snahy o obnovení původního názvu nebyly Kremlem schváleny.

Někteří ruští zákonodárci dostali od vedoucí strany Jednotné Rusko pokyn přirovnat situaci na Ukrajině k bitvě u Stalingradu.

Zdroj: redakce, Krone, Express