Putin se strašně bojí a chápe, že je v průšvihu, tvrdí bývalý generál FSB

Přidat na Seznam.cz

Podle bývalého šéfa moskevské divize FSB Jevgenije Savostjanova si ruský diktátor špatně vyložil odhodlání Západu postavit se mu a také si plně neuvědomil neschopnost své vlastní armády, píše deník Daily Mail.

„Putin dokonale chápe náladu lidí, kteří kvůli němu přišli o všechno. Chápe, že tento hněv může najít východisko, a tak si tyto lidi drží od těla. Putin se nyní strašně bojí. Chápe, že je v průšvihu,
“ říká Savostjanov.

Dodal, že Putin si problémy způsobil sám tím, že se pustil do války. „Žil šťastně [a přesto] vlastníma rukama všechno vzal a zničil. Úžasný příběh. Nyní je v takovém psychickém stavu, že se chytá každé příležitosti k vítězství.“

Nedávno uniklé dokumenty naznačily, že FSB Putina klamala ohledně jeho šancí na vítězství, když mu tvrdila, že jeho jednotky obsadí Kyjev za pouhé tři dny a že Ukrajinci budou ruské vojáky vítat s otevřenou náručí. Dnes však uplyne rok od chvíle, kdy Putin invazi zahájil. Ruské síly jsou na východě země sevřeny a Volodymyr Zelenskyj zůstává prezidentem.

A přestože se Rusku zatím daří zmírňovat dopady západních sankcí, Savostjanov řekl, že díky Putinovi a jeho invazi na Ukrajinu – ruský lid „bude žít velmi špatně, ať se děje cokoli – to už je nevyhnutelné“.

Předpovídá, že Putin a jeho nohsledi budou usilovat o předání prezidentského úřadu spojenci, který by byl na Západě méně toxický, a přesto by se jednalo o osobu, která zabrání jakékoliv domácí revoluci. Touto osobou bude podle něj ministr zemědělství Dmitrij Patrušev, 45letý syn Putinova tvrdého bezpečnostního poradce Nikolaje Patruševa, jednoho z architektů katastrofální války na Ukrajině.

„Patruševův syn je jmenován jako možný nástupce,“ řekl sedmdesátiletý Savostjanov, rovněž bývalý zástupce šéfa kremelské administrativy, který před rokem 2000 předpověděl Putinův nečekaný nástup k moci.

Dmitrij Patrušev byl považován za „vhodnou osobnost“, které „bude poskytnuta silná podpora“ pro řízení Ruska. A „v očích Západu není příliš pošpiněn“, protože neměl žádnou významnou roli ve válce. Je příznačné, že Putin ve svém nedávném projevu Dmitrije Patruševa pochválil.

„Rusko sklouzává do role vůdce třetího světa, kde jsme potřební jen do té doby, dokud můžeme dávat peníze. Přijde čas a v Rusku uvidíme prázdné regály, nedostatek zboží, zbídačení lidí a technologickou zaostalost ve všech oblastech.“ Jednou z Putinových chyb je, že na začátku loňského léta nezachytil okamžik, kdy se ho Západ přestal bát a nehodlal už ustupovat.

„První chybou je vedení kampaně proti Západu. Druhou je domnívat se, že na Ukrajině na nás čekali s květinami a objetím. Zkorumpovaní propagandisté a ti, kteří ovládli velké peníze určené na vytvoření ‚páté kolony‘ na Ukrajině – to je jeho chyba. Třetí je, že on, jak se ukazuje, nevěděl, jak funguje jeho vlastní armáda. A to je to nejúžasnější,“ uzavřel Savostjanov.

Zdroje: dailymail.co.uk, newstimes.co.uk