Putin se poprvé od povstání Wagnerovců přiblížil blíže k frontě. Setkal se s generálem Valerijem Gerasimovem

Přidat na Seznam.cz

V sobotu 19. srpna 2023 se Vladimir Putin vydal do Rostova na Donu na jihu Ruska, psala agentura TASS. Jak ve své nedávné analýze píše americký Institut pro studium války (ISW), cílem bylo ukázat se jako ten, kdo má svůj režim a armádu pod kontrolou, psal deník Pravda.

Vladimir Putin se v sobotu v Rostově na velitelství Jižního vojenského okruhu setkal mimo jiné s náčelníkem generálního štábu ruské armády generálem Valerijem Gerasimovem a vysoce postavenými armádními představiteli.

Jak upozorňuje americký Institut pro studium války ISW, jednalo se s největší pravděpodobností o první Putinovu návštěvu města od doby, kdy skupina Wagner převzala kontrolu nad velitelstvím Jižního vojenského okruhu během vzpoury Jevgenije Prigožina z 23. na 24. června.

ISW zdůrazňuje, že Putin jen zřídka navštěvuje místa související s válkou na Ukrajině. Analytici připomínají, že v dubnu byl na okupovaném území ukrajinské Chersonské a Luganské oblasti a v březnu v Mariupolu.

Tuto návštěvu analyzovali experti ISW. Podle nich chtěl Putin návštěvou na velitelství v Rostově ukázat, že Gerasimova a jeho velitele podporuje, přestože se jim nepodařilo zastavit Prigožinovu vzpouru ani dosáhnout cílů, které si Kreml ve válce stanovil.

Putin se nejspíše také chtěl ukázat jako ten, kdo má svůj režim a armádu pod kontrolou, dodává ISW.

Zdroj: TASS, Pravda