Putin se nedožije roku 2024, domnívá se exilový představitel ruské opozice. Zbaví se ho kumpáni, aby nemohl svědčit

Přidat na Seznam.cz

Ilja Ponomarev jako jediný poslanec ruského parlamentu hlasoval proti anexi Krymu v roce 2014. Prohlásil, že se Vladimir Putin příštího roku nedožije, informuje server Newsweek.

Ponomarev byl v letech 2007-2016 poslancem ruské Státní dumy, nyní ale žije na Ukrajině, kde má občanství a stojí v čele opozičního hnutí. Doufá, že jednou přetvoří Rusko ve fungující demokracii.

Podle něj by se od Putina mohli odvrátit vlivní lidé z jeho nejbližšího okolí. A to hlavně kvůli Putinovu oznámení, že anektoval ukrajinská území, která Rusko nemůže plně kontrolovat. Nepomohlo mu ani neúspěšné tažení na Kyjev a taktické stažení sil z Charkova a Chersonu, které mnozí viděli jako projev slabosti.

Cesta do Haagu

„Putinova moc spočívá v jeho pozici alfa samce, člověka, který je neporazitelný a bezchybný. Rok 2022 byl rokem, kdy se tento obraz začal pomalu rozplývat. Moje prognóza stále zůstává. Putin se nedožije svých narozenin,“ řekl Ponomarev serveru Newsweek z Kyjeva. Putinovi bude 7. října 71 let.

Osobním snem Ponomareva je vidět Putina před tribunálem v Haagu. Nemyslí si však, že se to podaří. Podle jeho názoru by se Putin před soud nedostal, i kdyby válku prohrál. „Ti, kdo ho obklopují, mu nedovolí odjet. Jeho svědectví pro ně může být velmi škodlivé…“ dodal a naznačil, že by se Putina mohli zbavit lidé z jeho blízkého okolí, aby se vyhnuli riziku, že by je Putin před haagským tribunálem udal.

Tvrdý trest pro válečné zločince

Velvyslankyně USA pro globální trestní soudnictví Beth Van Shaacková obvinila Rusko z válečných zločinů na Ukrajině. Rusko má na svědomí útoky na civilní obyvatelstvo, používá znásilňování jako válečnou zbraň, unáší děti a vykonává popravy.

Toto jednání by mohlo být klasifikováno jako zločiny proti lidskosti. Navzdory výzvám a hromadě důkazů proti Putinovi však Mezinárodní trestní soud zatím ruského tyrana neobvinil.

Na Ukrajinu se ale vypravil žalobce Karim Khan z Mezinárodního trestního soudu, aby zajistil a zdokumentoval důkazy o spáchání těchto zločinů, uvedl deník Daily Mail.

Zdroje: Newsweek, DailyMail, redakce