Putin přistál v Severní Koreji na jednání s Kim Čong-unem. Západ je tímto setkáním znepokojen

Přidat na Seznam.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přislíbil ve středu plnou podporu Rusku ve válečném konfliktu na Ukrajině před začátkem své osobní schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Pchjongjangu. Cílem je rozšířit ekonomickou a vojenskou spolupráci mezi oběma zeměmi a ukázat jednotný postoj proti Spojeným státům a Západu, píše deník The Hill.

Putin před summitem poděkoval Kimovi za podporu ohledně Ukrajiny a řekl, že obě země podepíší dohodu o posílení svého partnerství v boji proti „imperialistické nadvládě a hegemonistické politice USA a jejich spojenců vůči Ruské federaci“, informuje deník Nikkei Asia.

Putinova návštěva přichází v době rostoucích obav, že Severní Korea dodává Rusku naléhavě potřebnou munici pro podporu ruské války na Ukrajině výměnou za ekonomickou pomoc a transfer technologií, který by mohl zvýšit hrozbu ze severokorejského jaderného a raketového programu.

Severní Korea čelí přísným sankcím Rady bezpečnosti OSN kvůli svému zbrojnímu programu, zatímco Rusko také čelí sankcím od USA a jejich západních partnerů kvůli agresi vůči Ukrajině.

Po soukromých rozhovorech mohou obě země vydat společné prohlášení a Kim podle ruských médií uspořádá recepci. Očekává se, že Putin ve středu večer odcestuje do Vietnamu.

Zdroj: The Hill, Nikkei Asia