Putin přijal Kimovo pozvání k návštěvě Severní Koreje

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin přijal pozvání k návštěvě Severní Koreje, uvedla ve čtvrtek státní média v Pchjongjangu, kde Kim Čong-un ukončil vzácnou cestu na setkání se svým spojencem, píše deník The Moscow Times.

Izolovaný Kim, který zřídkakdy opouští svou zemi a necestoval od doby před pandemií, měl ve středu s Putinem „historické setkání a rozhovory“, uvedla Korejská ústřední tisková agentura.

Podle ruských tiskových agentur byl výsledkem summitu vůdců mimo jiné ruský příslib pomoci s rodícím se severokorejským vesmírným programem, zatímco Putin novinářům řekl, že vidí možnosti vojenské spolupráce.

Na Rusko i Severní Koreu, historické spojence, se vztahují celosvětové sankce – na Moskvu kvůli konfliktu na Ukrajině, na Pchjongjang kvůli jaderným testům – a Kimova návštěva vyvolala všeobecné obavy z nedovolených zbrojních dohod.

Po prohlídce vesmírného střediska a účasti na bohatém banketu na jeho počest Kim zdvořile pozval Putina k návštěvě KLDR ve „vhodnou dobu“. Putin s potěšením přijal pozvání a potvrdil svou vůli pokračovat v historii a tradici přátelství mezi Ruskem a KLDR,“ uvádí stanice Aljazeera.

Kim ve středu Putinovi řekl, že si je jistý, že Rusko dosáhne velkého vítězství nad svými nepřáteli a že vždy bude s Ruskem.

„Starý přítel je lepší než dva noví,“ řekl Putin a citoval ruské přísloví s odkazem na roli Sovětského svazu v korejské válce.

Kim se poté s Putinem rozloučil, popřál mu hodně zdraví a zamířil na další místo svého pobytu, uvedla severokorejská státní tisková agentura KCNA s tím, že Putin předtím řekl, že Kim bude dohlížet na přehlídku ruských válečných lodí v dálněvýchodním městě Vladivostok, aby demonstroval schopnosti tichomořské flotily.

Silnější spojenectví mezi Severní Koreou, Ruskem a Čínou by se mohlo stát destabilizující silou v regionu a munice z Pchjongjangu by mohla významně ovlivnit válku na Ukrajině.

Zdroj: The Moscow Times, Aljazeera