Putin pohrozil, že rozmístí zbraně dlouhého doletu v jiných zemích, aby mohly zasáhnout země, které podporují Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Při setkání se zástupci tiskových agentur v Petrohradě vůdce Kremlu Vladimir Putin řekl, že Rusko by mohlo dodávat své zbraně dlouhého doletu do regionů světa, odkud by zasáhlo „citlivé“ cíle v zemích, které dodávají zbraně Ukrajině.

Ruský vůdce poznamenal, že Rusko zlepší systémy protivzdušné obrany kvůli hrozbě použití zbraní dlouhého doletu z území Ukrajiny, uvádí deník Ukrajinska Pravda.

„Přemýšlíme na téma, že pokud někdo považuje za možné dodávat takové zbraně do válečné zóny, aby zasáhly naše území a vytvořily nám problémy, proč bychom neměli mít právo dodávat naše zbraně stejné třídy do těch regionů světa, odkud bude možné zasáhnout citlivé cíle těch zemí, které to dělají proti Rusku,“ uvedl Putin. Zároveň zdůraznil, že reakce může být asymetrická.

V současné době 14 států povolilo Ukrajině zasáhnout vojenské objekty na ruském území jimi dodanými zbraněmi, píše deník Moscow Times. Jsou to USA, Německo, Kanada, Dánsko, Francie, Velká Británie, Nizozemsko, Polsko, Švédsko, Finsko, Česká republika, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Ruské ministerstvo zahraničí v reakci uvedlo, že západní země jsou „na cestě k eskalaci“, v důsledku čehož Rusko přijme veškerá opatření k neutralizaci hrozeb.

USA by si měly uvědomit, že je čeká tvrdá odpověď, pokud Ukrajina použije americké zbraně k úderu na Rusko, uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Putin dříve řekl, že představitelé zemí NATO si musí být vědomi toho, „s čím si zahrávají“, když chtějí umožnit Kyjevu zasáhnout legitimní cíle hluboko na ruském území raketovými systémy převedenými do ozbrojených sil Ukrajiny. Fantazíruje také, že Spojené státy by měly přestat dodávat zbraně Ukrajině a pak „konflikt skončí za dva nebo tři měsíce“.

Zdroj: Ukrajinska Pravda, Moscow Times