Putin podpořil plán ruského ministerstva obrany na podpis smlouvy s žoldnéřskými skupinami

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin podpořil příkaz ministra obrany Sergeje Šojgu, který nařizuje všem žoldnéřským skupinám, které ruské úřady oficiálně nazývají dobrovolnické oddíly, aby do konce měsíce uzavřely smlouvu s ministerstvem obrany.

Šéf nejsilnější žoldnéřské armády zvané Wagnerova skupina Jevgenij Prigožin až dosud odmítal tento rozkaz uposlechnout a smlouvu s ministerstvem uzavřít. Způsob vedení války proti Ukrajině Prigožin dlouhodobě zpochybňuje.

„Pokud vím, ministerstvo obrany nyní uzavírá smlouvy se všemi, kteří chtějí prodloužit svou službu v oblasti speciálních vojenských operací. Je to jediný způsob, jak zajistit sociální záruky. Protože pokud není smlouva se státem, pokud není smlouva s ministerstvem obrany, pak není právní základ pro sociální záruky ze strany státu, a proto je nutné to udělat a udělat to co nejrychleji,“ řekl Putin na setkání s vojenskými blogery a válečnými reportéry, jehož slova cituje britské BBC.

Kreml označuje válku proti Ukrajině za speciální vojenskou operaci. Nejkrvavější konflikt v Evropě si podle odhadů vyžádal životy desítek tisíc vojáků na obou stranách a tisíců civilistů. Putin prohlásil, že všichni ruští účastníci speciální vojenské operace by si měli být před zákonem rovni, a že je proto vhodné změnit zákony tak, aby jim vlast oplatila ochotu nasadit vlastní životy. „Na tom se nyní pracuje,“ řekl a dodal, že požádal ministerstvo obrany a zákonodárce, aby vše uvedli do souladu se zdravým rozumem.

Prigožin v neděli ruskému ministrovi obrany vzkázal, že s ním nepodepíše žádné smlouvy. Dodal, že Wagnerovci jsou dobře začleněni do celkového systému, koordinují své operace s generály napravo i nalevo a že skupina má vysoce efektivní strukturu. „Šojgu nedokáže řádně řídit vojenská uskupení,“ řekl Prigožin a dodal, že soukromá armáda, kterou vede, je plně podřízena zájmům Ruska, jak uvádí portál BussinesInsider.

Zdroje: BBC, BussinesInsider