Putin označil vyslání sovětských tanků do Československa v roce 1968 jako chybu
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý prohlásil, že rozhodnutí Sovětského svazu vyslat tanky do Maďarska a Československa, aby potlačily masové protesty v době studené války, bylo chybou, píše deník USnews a deník Breaking News.
„Byla to chyba,“ odpověděl Putin na otázku ohledně vnímání Ruska jako koloniální mocnosti v důsledku rozhodnutí Moskvy vyslat tanky do Budapešti v roce 1956 a do Prahy v roce 1968. Tuto poznámku pronesl během setkání se studenty Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů, kde odpovídal na otázky týkající se různých témat včetně historie, politiky a sportu.
Maďarsko 1956
Maďarské povstání v roce 1956 bylo celonárodní vzpourou proti komunistickému režimu v Maďarsku, který byl podporován Sověty. Začalo 23. října 1956, kdy do ulic Budapešti vyšly tisíce protestujících, kteří požadovali politické reformy a více svobody.
Povstání zpočátku podporoval sovětský vůdce Nikita Chruščov, který slíbil stažení sovětských vojsk z Maďarska. Svůj názor však změnil poté, co maďarský vůdce Imre Nagy oznámil, že Maďarsko opustí Varšavskou smlouvu a stane se neutrální zemí.
Dne 4. listopadu 1956 vtrhly sovětské tanky a vojska do Budapešti a potlačily povstání. Tisíce lidí byly zabity, zraněny nebo zatčeny. Nagy a další vůdci byli popraveni. Zásah vyvolal mezinárodní odsouzení a zvýšil napětí mezi Sovětským svazem a Západem.
Československo 1968
Pražské jaro 1968 bylo v Československu obdobím politické liberalizace a sociálních reforem. Začalo 5. ledna 1968, kdy se do čela Komunistické strany Československa postavil Alexander Dubček. Zavedl řadu reforem, například svobodu slova, tisku a shromažďování, decentralizaci moci a ekonomické reformy.
Pražské jaro přivítalo mnoho Čechů a Slováků, kteří doufali ve větší demokracii a autonomii. Znepokojilo však Sovětský svaz a jeho spojence, kteří se obávali, že se Československo odkloní od komunismu a Varšavské smlouvy.
Ve dnech 20.-21. srpna 1968 vtrhla sovětská vojska a vojska Varšavské smlouvy do Československa a ukončila Pražské jaro. Dubček a další reformátoři byli zatčeni a nahrazeni. Invaze vyvolala rozsáhlý odpor a protesty československého lidu i mezinárodní kritiku.
Ukrajina 2022
Putinovo přiznání, že sovětské intervence v Maďarsku a Československu byly chybou, kontrastuje s jeho vlastní intervencí na Ukrajině v roce 2022.
V únoru 2022 Putin vyslal na Ukrajinu desítky tisíc vojáků, čímž vyvolal největší pozemní válku v Evropě od druhé světové války. Tvrdil, že chrání práva ruskojazyčných menšin na východě Ukrajiny, které se postavily proti prozápadní vládě v Kyjevě.
Mnoho zemí však Putinovu akci odsoudilo jako nezákonnou anexi ukrajinského území a porušení mezinárodního práva. Uvalily na Rusko sankce a podpořily svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny.
Válka na Ukrajině si vyžádala více než 10 000 obětí na životech a vyhnala z domovů miliony lidí. Zvýšila také nepřátelství a nedůvěru mezi Ruskem a Západem.
Zdroj: US news, Breaking News