Putin odvolal ministra obrany Sergeje Šojgua. Na jeho post nastoupí Andrej Bělousov

Přidat na Seznam.cz

Ruský vůdce Vladimir Putin odvolal současného ministra obrany Sergeje Šojgua, který zastával svou funkci od roku 2012. Podle deníku Ukrajinska Pravda na jeho místo navrhl Andreje Bělousova, bývalého prvního náměstka šéfa ruské vlády.

Šojgu byl nově jmenován tajemníkem ruské Rady bezpečnosti, jehož funkci donedávna zastával Nikolaj Patrušev. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova Putin rozhodl, že by ruské ministerstvo obrany mělo být vedeno civilistou, protože by mělo být otevřené inovacím a pokrokovým myšlenkám. Sergej Šojgu bude kromě jiného dohlížet na práci ruské Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci. 

Andrej Bělousov

65letý Andrej Bělousov působil v letech 2012-2013 jako ministr hospodářského rozvoje, v letech 2013-2020 jako asistent ruského prezidenta, píše deník Ukrajinska Pravda. Od ledna 2020 je prvním místopředsedou ruské vlády. Jakožto na vysokého úředníka a člena Putinova vnitřního kruhu se na jeho osobu vztahují od roku 2022, kdy začala invaze Ruska na Ukrajinu, sankce. Bělousov měl vyzývat ruské oligarchy, aby pokračovali ve spolupráci s ruskými bankami, rovněž podporoval okupaci Krymu. Jeho jméno je součástí sankčních seznamů také v USA, Japonsku, Kanadě, ve Spojeném království a Austrálii. 

Podle agentury RIA Novosti je jmenování nového ruského ministra obrany pro Ukrajinu špatnou zprávou. Ukrajinský ekonom Oleksij Kušč na sociální síti Facebook vyjádřil své znepokojení nad tím, že zvolení Bělousova ministrem povede k prudkému nárůstu dynamiky ruského vojensko-průmyslového komplexu a zvýšení vojenské výroby v Rusku. 

Zdroj: Ukrajinska Pravda, RIA Novosti