Putin o únosech ukrajinských dětí: „Byly to akce zaměřené na záchranu dětí.“ Před ruskými dělostřeleckými útoky, zapomněl poznamenat

Přidat na Seznam.cz

V sobotu 29. července 2023 Ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci informoval o výsledcích rusko-afrického summitu. Hlavním tématem byla válka na Ukrajině, k níž učinil několik prohlášení. Zejména prezident země, která na Ukrajinu zaútočila, označil „příběh“ o nezákonné deportaci ukrajinských dětí za „nafouknutý“, píše ukrajinský deník ZN.

Jak je známo, Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal v březnu zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou komisařku pro práva dětí Marii Alexejevnu Lvovou-Belovou v souvislosti s nucenou deportací dětí z Ukrajiny do Ruska, kde mnohé z nich adoptovaly ruské rodiny.

Podle Putina byly děti odvezeny ze své vlasti údajně proto, aby byly „zachráněny“ před dělostřeleckými údery. Ruský prezident zapomněl zmínit, že se jednalo o ruské dělostřelecké údery.

„Byl to pokus a konkrétní akce zaměřené na záchranu dětí, které byly odváženy z válečné zóny,“ řekl.

Je třeba poznamenat, jak uvádí deník Korrespondent, že Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) dospěla k závěru, že velké množství ukrajinských nezletilých dětí bylo přemístěno do Ruska a na Ruskem okupovaná území na Ukrajině. Jednoznačně byla porušena práva a zájmy těchto dětí.

Putin nezapomněl dodat, že s návratem dětí, jejichž příbuzní jsou na Ukrajině, nejsou žádné problémy.

Zdroje: ZN, UA.korrespondent