Putin nepoužívá chytré telefony, internet a bojí se o svůj život, uvádí jeho bývalý spolupracovník

Přidat na Seznam.cz

Důstojník s náhledem do zákulisí kremelských politických a válečných machinací utekl z Ruska a promluvil pro investigativní web Dossier Center. Je to nejvýše postavený člen ruských zvláštních služeb v novodobé historii Ruska. Prozradil také několik podrobností o ruském diktátorovi.

Gleb Karakulov sloužil jako inženýr v prezidentské komunikační jednotce Federální gardové služby (FSO) a za posledních 13 let doprovázel Putina na více než 180 cestách. Tato jednotka zajišťuje Putinovi a jeho premiérovi nepřetržitou šifrovanou komunikaci, uvádí list The Moscow Times.

Karakulov řekl pro Dossier Center, že se mu podařilo uprchnout s rodinou do Turecka, když doprovázel Putina na návštěvě Kazachstánu na summitu v polovině října 2022. Je si vědom, že jeho přeběhnutí je v rozporu s ruskými zákony. „Byl by to ještě větší zločin, kdybych zůstal na své pozici,“ prohlásil Karakulov. „Považuji toho člověka za válečného zločince,“ řekl.

Během hodinového rozhovoru se podělil o podrobnosti o Putinových zvycích, rodině a zdraví. Uvedl, že Putin stále nepoužívá chytré telefony ani internet a požaduje, aby na jeho zahraničních cestách byla k dispozici ruská státní televize.

Karakulov dodal, že Putin je pořád paranoidní, že se nakazí covidem-19. Nutí proto každého zaměstnance, aby se na dva týdny podrobil karanténě, než s ním bude moci být v jedné místnosti. „Posledních několik let žije v informačním kokonu,“ řekl přeběhlý důstojník. „Patologicky se bojí o svůj život,“ pokračoval a dodal, že se Putin uzavřel před světem.

Zpochybnil také tvrzení a pověsti, že by ruský diktátor trpěl neznámou nemocí. „Je v lepším zdravotním stavu než mnoho jiných lidí v jeho věku,“ prohlásil v rozhovoru pro Dossier Center.

Zdroje: Dossier Center, The Moscow Times