Putin nařídil zastavit ukrajinskou protiofenzívu do začátku října. Šojgu očekává ukončení války na Ukrajině do roku 2025

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ministru obrany Sergeji Šojguovi, aby do října zastavil ukrajinskou protiofenzívu, píše deník Pravda.

Zasvěcený zdroj z Kremlu, který se odvolává na Institut pro studium války (ISW) tvrdí, že Putin údajně dal ruskému ministru obrany Sergeji Šojguovi lhůtu jednoho měsíce. Do začátku října 2023 by měl zlepšit situaci na frontě, zastavit ukrajinské protiútoky a ruské síly by měly znovu získat iniciativu.

Institut pro studium války

Analýza ISW zmiňuje, že Putin poprvé přiznal zahájení ukrajinské protiofenzívy 9. června a zdůraznil dvě klíčové a trvalé teze. Že ukrajinské síly nedosáhnou významných úspěchů kvůli dobře připravené ruské obraně, a že ukrajinské jednotky utrpí velké ztráty na lidech a západní vojenské technice.

„Putin a Kreml vykreslují ruské obranné operace jako významné vítězství na bojišti a vytrvalé ruské protiútoky umožňují Kremlu prohlašovat tyto operace za jednotlivá vítězství na pozadí všeobecného nedostatku ruských úspěchů na bojišti jinde,“ uvádí se ve zprávě.

Analytici naznačují, že tyto snahy se pravděpodobně snaží podkopat podporu a důvěru v ukrajinské síly jak na Ukrajině, tak na Západě.

„Putin možná nařídil ruskému vojenskému velení, aby udrželo všechny počáteční ruské obranné pozice, aby vytvořilo iluzi, že ukrajinské protiútoky nedosáhly žádných taktických ani operačních účinků navzdory značné podpoře Západu. Tento informační počin však může být dlouhodobě úspěšný pouze tehdy, pokud ruské síly skutečně zabrání ukrajinským silám v průlomu a osvobození rozsáhlých oblastí,“ upozornil ISW.

Může to „naznačovat, že ruské vojenské velení možná nařizuje neúnavné protiútoky v naději, že donutí ukrajinskou protiofenzívu vyvrcholit a to i za cenu vysokých ztrát na ruských vojenských silách“.

ISW upozornil na případy, kdy ruské ministerstvo obrany „v obavě z hrozící ztráty Putinovy přízně zintenzivnilo své úsilí o čistky velitelů, kteří nabízeli upřímné, ale negativní názory i rady a sledovali nedosažitelné vojenské cíle na úkor ruských sil“.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že očekává ukončení války na Ukrajině do roku 2025. Zároveň zdůraznil, že ruská armáda dostává pouze „nejmodernější zbraně“, píše portál Censor.

Zdroj: Pravda, ISW, Censor