Putin na přehlídce v Moskvě. Naše strategické síly jsou vždy v bojové pohotovosti, uvedl ruský diktátor

Přidat na Seznam.cz

Rusko 9. května se konala vojenská přehlídka v Moskvě. Znovuzvolený prezident Vladimir Putin během svého projevu kromě jiného opakovaně zmiňoval hrdiny „speciální vojenské operace“, uvádí agentura UNIAN.

Na přehlídce, na kterou dorazilo více než tisíc účastníků války na Ukrajině bylo mimo jiné zmíněno, že ruské pozemní síly stejně jako v drsných letech Velké vlastenecké války (2. světová válka, pozn. red.) osvobozují svět od přisluhovačů neonacismu a mezinárodního terorismu.

Vladimir Putin ve svém projevu obvinil Západ, že se snaží překroutit pravdu o druhé světové válce tím, že zasahuje do koloniální politiky. Prý se také snaží podněcovat konflikty, etnickou nenávist ve světě a omezovat suverénní centra rozvoje,“ píše deník Ukrajinska Pravda.

Hrozba jadernými zbraněmi

Putin po nedávném oznámení přípravy jaderných cvičení u hranic s Ukrajinou využil svého proslovu, aby znovu pohrozil jadernými zbraněmi, informuje server UNIAN.

,,Rusko udělá vše, aby zabránilo globálnímu střetu. Ale zároveň nedovolíme nikomu, aby nás ohrožoval. Naše strategické síly jsou vždy v bojové pohotovosti“, uvedl ruský diktátor.

Na přehlídce se objevily také tři odpalovací zařízení raketového systému Jars, který patří ke strategickým jaderným silám Ruska a byly nazvány „impozantní silou jaderného odstrašení“. Tyto systémy jsou prý „schopné spolehlivě zasáhnout cíl kdekoli na světě“.

Zdroj: UNIAN, Ukrajinska Pravda