Putin může v případě porážky použít taktické jaderné zbraně, říká šéf kyjevské bezpečnosti

Přidat na Seznam.cz

Nic nelze vyloučit, pokud se Rusko ocitne na pokraji „katastrofické porážky“, včetně použití taktických jaderných zbraní Moskvou, řekl tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksandr Lytvynenko.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně vyhrožoval Ukrajině a Západu jadernými hrozbami od začátku úplné invaze v únoru 2022. Hrozby se nepodařilo naplnit a Rusko nadále vede svou totální válku bez použití svého jaderného arzenálu.

Lytvynenko byl dotázán, zda existují nějaké okolnosti, za kterých by Putin mohl přejít k použití taktických jaderných zbraní. „Nemůžeme vyloučit nic, pokud je Rusko na pokraji katastrofální porážky,“ odpověděl a dodal, že taková porážka by mohla vyvolat zhroucení ruských frontových linií, dezerce z armády a protesty v Moskvě, píše deník Kyiv Post.

Zároveň uvedl, že porážka Ruska na bojišti nepovede automaticky k použití jaderných zbraní, protože Putin se může pokusit přesvědčit svůj lid, že probíhající události jsou „vítězstvím“. Úředník uvedl, že neexistuje možnost, že by Putin nasadil jaderné zbraně, dokud bude mít Rusko v plnohodnotné válce proti Ukrajině navrch, napsal deník Kyiv Independent.

Rusko zahájilo novou kampaň v Charkovské oblasti 10. května, ale ta fakticky ustrnula na pouhých zhruba dvou týdnech, kdy ukrajinské síly podnikly protiútok u pohraničního města Vovčansk. Nejobtížnější situace na bojišti je údajně v Doněcké oblasti, protože Rusko postupuje z více směrů, uvedl ukrajinský generální štáb ve své aktualizaci z 16. června.

Vzhledem k tomu, že jaderné šavle Moskvy pokračují, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg 16. června uvedl, že členové aliance jednají o rozmístění dalších jaderných zbraní v pohotovosti.

Zdroj: Kyiv Post, Kyiv Independent