Putin konečně dostal počty mrtvých na Ukrajině, ztráty jsou astronomické, tvrdí General SVR

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin dostal po dlouhé době na stůl zprávu o kompletních ruských ztrátách na Ukrajině. Tvrdí to twitterový účet generál SVR, který má dobré zdroje v Kremlu a jde zřejmě o bývalého důstojníka ruské FSB. Čísla Putina rozhodně nepotěšila, ale ani neodradila od dalšího pokračování války.

Ztráty mrtvých a zraněných mezi vojenským personálem mají být 126 567 lidí. Jsou mezi nimi mrtví, nezvěstní, zajatí případně těžce zranění. Jde o vojáky, kteří se už nemohou vrátit do boje. Ovšem v tomto výčtu chybí Vagnerovci, tedy soukromá vojenská organizace Jevgenije Prigožina, která se dlouhé měsíce snaží dobýt město Bachmut. Jejich ztráty jsou 44 012 mužů, což jsou čtyři pětiny z celkového počtu Vagnerovců. Ti totiž v minulých měsících nabírali nové členy v ruských věznicích a trestaneckých koloniích a počet vojáků této „soukromé armády“ jak se Vagnerovcům někdy přezdívá, dosáhl 50 tisíc mužů. Dnes z nich zbývá sotva 10 tisíc. Samostatně byly ve svodce uvedeny také ztráty Roskvardije, což je cosi jako obdoba Lidových milicí nebo Národní gardy. Ztráty této organizace činí 6 284 mužů. Celkové ztráty Rusů na Ukrajině jsou tak 176 863 mužů.

Vladimir Putin ovšem podle všeho bere tyto ztráty jako nevyhnutelné a akceptovatelné, je dokonce podle všeho ochoten smířit se i s daleko vyššími ztrátami. Podle agentury Bloomberg počítá s válkou trvající dokonce několik let a momentálně připravuje svou armádu na další mohutnou ofenzívu. Jak připomíná Generál SVR, myšlenku ofenzívy si jeho generálové neberou za svou a nesouhlasí s ní. Nálada v Generálním štábu údajně pesimistická, vojáci upozorňují Putina na nedostatek zbraní a logistické problémy. Současný velitel operace generál Valerij Gerasimov měl dokonce navrhnout, aby se armáda soustředila na obranu dobytých území. Putin však podobné pohledy odmítá a trvá na uskutečnění velké ofenzivy.

Zdroje: bloomberg.com, twitter.com