Putin je zrádce, pláče otec mrtvého vojáka, zatímco se ruské úřady snaží odškodnit smrt odvedenců dárkovou sadou ručníků

Přidat na Seznam.cz

Truchlící otec se po Putinově falešném divadle s matkami padlých ruských vojáků pustil do veřejné kritiky ruského prezidenta. Jeho vztek dokládá, že rodiče mrtvých odvedenců nelze umlčet dárky ani tresty, i když přesně o to se federální i místní úřady snaží.

Putinovo setkání s matkami ruských vojáků padlých na Ukrajině rozohnilo Dmitrije Škrebce (44), který při ukrajinském útoku na ruskou válečnou loď přišel o syna Jevgenije (20). Jak popisuje deník Daily Mail, Škrebec na sociálních sítích napsal, že Putin je pokrytec a zrádce vlasti, a vyzval tajnou bezpečnost FSB, ať ho za tato slova klidně zatkne.

Škrebec přišel o syna už na jaře, když Ukrajina potopila křižník Moskva, vlajkovou loď ruské černomořské flotily. Z tichého truchlení nad rodinnou tragédií nyní přešel do veřejného útoku na ruské velitele a samotného prezidenta. Obvinil je, že svou neschopností se fakticky stali vrahy jeho syna.

Do varu ho dostalo zinscenované setkání Putina s domnělými matkami mrtvých vojáků, kam se namísto skutečných rodičů dostavily pečlivě vybrané ženy s prokremelským smýšlením. Jestliže mělo toto divadlo uklidnit hněv ruské veřejnosti na špatně zvládnutou mobilizaci, nezabralo to.

Zákon zacpe ústa kritikům

Škrebcův výlev emocí předcházel plánovanému přijetí drakonických nových zákonů, které vstoupí v platnost 1. prosince a jejichž cílem je zabránit téměř veškeré veřejné diskusi o válce a nasazení ruských sil.

Nové zákony podle prohlášení Rady matek a manželek, založené aktivistkou Olgou Cukanovovou, „nám – matkám a manželkám – zakážou vyjadřovat se ke všem přestupkům týkajícím se mobilizovaných a odvedených.“ Jak informuje zpravodajský server Meduza, účet organizace na sociální síti VKontakte byl mezitím pro jistotu zablokován.

Ručník na slzy

Místní úřady se mezitím snaží zmírnit hněv a smutek příbuzných padlých vojáků nejrůznějším typem odškodnění.

Cena za život mrtvého vojáka se přitom liší podle toho, odkud pocházel. Jak zjistil server TVP World, za smrt vojáka z Moskvy je vypláceno 2x vyšší odškodné než za muže z Jekatěrinburgu a 3x víc peněz než za mrtvé z chudého Burjatska.

Zpravodajský server Nexta zaregistroval, že nejnovějším dárkem, který má zmírnit žal matek a manželek mrtvých vojáků, je (po autech Lada, kozách a mražených rybách) dárkové balení ručníků.

Zdroj: Daily Mail, Meduza, TVP World